Reklama

Reklama

W Łodzi są już dwa punkty, gdzie można bezpłatnie wykonać test na obecność wirusa HIV

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

W Łodzi są już dwa punkty, gdzie można bezpłatnie wykonać test na obecność wirusa HIV  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Już od 3 lutego, w Miejskim Centrum Medycznym Łódź Bałuty przy ulicy Nastrojowej 10 będzie można wykonać bezpłatne i anonimowe badanie na obecność wirusa HIV. To już drugi taki punkt w Łodzi. Pierwszy działa przy ulicy Tuszyńskiej 19. 

Reklama

O nowych możliwościach diagnostyki wirusa HIV u łodzian poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek. Dzięki środkom pozyskanym z konkursu “Pozytywnie otwarci” oraz współpracy Urzędu Miasta Łodzi ze szpitalem im. Wł. Biegańskiego możliwe było udostępnienie łodzianom bezpłatnych badań, które pozwolą wykryć obecność wirusa HIV.

!reklama!

- W poradni przy ul. Nastrojowej 10 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Bałuty, od poniedziałku będzie można wykonać badania pod kątem HIV/AIDS. To efekt naszej współpracy ze szpitalem im. Biegańskiego. Pani Doktor, specjalista od chorób zakaźnych napisała wniosek, zdobyła 20 tysięcy złotych dofinansowania w konkursie "Pozytywnie otwarci". Zawiązała się współpraca między inicjatorką, a MCM Bałuty - stąd badanie będzie można zrobić w przychodni przy ul. Nastrojowej. 20 tys. zł pozwoli na wykonanie 400 testów. Projekt będzie realizowany w 2020 r. Będą mogli skorzystać z niego pacjenci POZ na Nastrojowej, czyli Ci, którzy mają tam złożoną deklarację do lekarza pierwszego kontaktu - powiedział wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek

Dla tych, którzy nie leczą się w przychodni przy ul. Nastrojowej, istnieje druga lokalizacja - Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny znajdujący się przy ulicy Tuszyńskiej. Co więcej, władze zdecydowały się na przekazanie 10 tys. złotych dla tej placówki na dodatkową pulę badań. To pozwoli na wykonanie ok. 200 testów więcej niż przy standardowym finansowaniu. Dodatkowe środki pozwolą także utrzymać 3-dniową częstotliwość wykonywania badań. Punkt, utrzymujący się ze pieniędzy stowarzyszenia oraz dotacji z Krajowego Centrum ds. HIV nie byłby w stanie, bez pomocy miasta, wykonywać badań 3 razy w tygodniu.

- Miasto przeznaczyło też właśnie 10 tys. zł na dofinansowanie działania specjalnego punktu konsultacyjnego w zakresie HIV przy ul. Tuszyńskiej 19. Pieniądze pozwolą na wykonanie około 200 bezpłatnych badań w kierunku zakażeń HIV dla mieszkańców Łodzi. Oraz poradnictwo dla osób, które zdecydują się na wykonanie takiego testu. Badania są tu wykonywane anonimowo – dodał wiceprezydent Miasta Łodzi

Jak wykonać takie badanie tłumaczyła doktor Marta Lewandowska.

- Pierwsze badanie, tzw. przesiewowe, jest wykonywane w poradni Miejskiego Centrum Medycznego. Jeśli nie będziemy chcieli ujawniać w czasie badania naszych danych osobowych, zlecenie badania trafi do laboratorium tylko z nam znanym hasłem. Jego wynik pozna zaś tylko nasz lekarz internista. Ponieważ po wykonaniu testu, szczególnie gdy nie jest negatywny – musimy dowiedzieć się, co powinniśmy dalej zrobić. Ale pamiętajmy, wyniki zna tylko lekarz, który zobowiązany jest do zachowania tajemnicy – powiedziała dr Lewandowska, lekarz - specjalista chorób zakaźnych

Badania w kierunku zakażenia HIV w MCM Łódź Bałuty przeprowadzane będą codziennie w godzinach pracy przychodni, a skorzystać z nich mogą wszyscy pacjenci będący pod opieką poradni. Z kolei z punktu przy ulicy Tuszyńskiej 19 można korzystać w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 15.00 - 18.00.

Źródło: UMŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy