reklama
reklama

W Łodzi służby będą miały nas na oku! Miejski monitoring wzbogaci się o kolejne kamery

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi służby będą miały nas na oku! Miejski monitoring wzbogaci się o kolejne kamery - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźSystem monitoringu miejskiego w Łodzi zostanie rozbudowany o kolejne kamery. Dzięki głosom łodzian oddanym w Budżecie Obywatelskim, nadzór kamer już niebawem obejmie kolejne rejony miasta. W planach na 2021 roku jest budowa 10 punktów kamerowych, składających się z 15 kamer.
reklama

Bezpieczeństwo w Łodzi to podstawa

Obecnie system monitoringu w Łodzi składa się z 750 kamer w 270 punktach kamerowych. Jak zapowiadają przedstawiciele Rady Miejskiej oraz straży miejskiej w Łodzi, to nie koniec. W planach są bowiem kolejne.

!reklama!

- Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Na tym dzisiaj najbardziej zależy mieszkańcom Łodzi. Dzięki poparciu łodzian, mamy teraz bezpieczny Park Podolski, ale to nie koniec. Mamy w planach monitoring kolejnych rejonów osiedla Zarzew - podkreśla Bogusław Hubert, autor projektów do Budżetu Obywatelskiego dot. monitoringu. 

reklama

W 2021 roku nowe kamery pojawią się na trzech osiedlach: Kozinach, Montwiłła-Mireckiego i Dołach.

- W tym roku będziemy budowali 15 nowych kamer w 10 punktach kamerowych - wyjaśnia Waldemar Walisiak, naczelnik Wydziału Monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi. - Dzięki głosom mieszkańców Łodzi do tej pory zrealizowaliśmy 10 zadań z Budżetu Obywatelskiego, w ramach których wybudowaliśmy 108 kamer w 38 punktach kamerowych.

W Łodzi dzięki miejskim kamerom miało miejsce ponad 20 000 interwencji 

Kamer należących do miejskiego monitoringu w Łodzi przybywa z roku na rok. Ich skuteczność widoczna jest także w statystykach. Od 2015 roku dzięki miejskim kamerom miało miejsce ponad 20 000 interwencji. 

reklama

Są to zdarzenia dotyczące m.in. spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zakłócania ładu i porządku publicznego, niszczenia mienia, umieszczania napisów w miejscach do tego nieprzeznaczonych czy zaśmiecania.

- Duża liczba zdarzeń dotyczy także osób, które w różnych sytuacjach i w różnych miejscach leżą i nie wiemy co się z nimi dzieje. Trzeba to sprawdzić, szczególnie teraz w okresie zimowym. Wówczas wysyłany w takie miejsce jest patrol. Sporo zdarzeń dotyczy także kolizji domowych - dodaje Walisiak.

To dobry wynik, bowiem, jak podkreślają przedstawiciele straży miejskiej w Łodzi, kamery obecne na terenie miasta pełną bardziej rolę prewencyjną.

reklama

- Osoby przebywające w przestrzeniach publicznych, mając na względzie to, że są nagrywane, zachowują się zupełnie inaczej.

Często problematyczne jest przy ustalaniu przebiegu zdarzeń jest to, że obraz z kamer jest nieostry, a nocą na zapisie wideo niewiele widać. 

- My tak nie tłumaczymy, u nas widać. Tym bardziej, że zainstalowane kamery pozwalają widzieć nam również w nocy - wyjaśnia Ryszard Kozłowski, z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Czy monitoring w Łodzi mógł zapobiec zbrodni w Parku na Zdrowiu?

Z miejskiego monitoringu w czasie rzeczywistym mogą korzystać nie tylko funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi. Kamery są także do dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

reklama

Niestety w mieście wciąż kamer jest za mało. Zbrodnią w Łodzi, która obnażyła braki miejskiego monitoringu było ujawnienie zwłok w łódzkim Parku na Zdrowiu.

- W Parku na Zdrowiu są rozmieszczone kamery, ale my nie wiemy, gdzie dojdzie do zdarzenia o charakterze kryminalnym. Rozmieszczamy kamery mając na względzie przestrzeń publiczną - taką, gdzie się gromadzą ludzie, m.in. na placach zabaw. Natomiast do zdarzenia w Parku na Zdrowiu doszło w miejscu, które nie jest objęte monitoringiem - informuje naczelnik Wydziału Monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi. - Charakterystyczną cechą tego parku jest to, że tam nie ma wydzielonych wejść i nie jest on ogrodzony. Park na Zdrowiu jest dostępny, z każdej strony można do niego wejść - dodaje.

W kolejnych latach miejski system monitoringu w Łodzi ma być regularnie rozbudowywany, także z pomocą mieszkańców i ich głosów w najbliższych edycjach Budżetu Obywatelskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama