reklama
reklama

W Łodzi zwierzęta mogą liczyć na pomoc. Animal Patrol łódzkiej Straży Miejskiej gotowy do akcji [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W minionym roku odnotowano znaczny spadek interwencji Animal Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi. Mimo to obecność funkcjonariuszy AP w naszym mieście jest niezbędna. Wiedzą to łodzianie, którzy regularnie oddają swoje głosy na projekty wspierające Animal Patrol Straży Miejskiej w Budżecie Obywatelskim.
reklama

Sekcja Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi powstała 1 czerwca 2015 roku i do jej zadań należą  interwencje z udziałem zwierząt (domowych oraz dzikich) na terenie Łodzi. 

!reklama!

Ponad 5 tysięcy interwencji rocznie funkcjonariuszy Animal Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi

Łódzki Animal Patrol realizuje przede wszystkim zgłoszenia dotyczące zwierząt błąkających się bez opieki oraz zwierząt poszkodowanych w wypadkach. Ponadto, przeprowadza kontrole dobrostanu zwierząt i interwencje związanymi z zaniedbywaniem i znęcaniem się nad zwierzętami.

Choć brzmi to niewiarygodnie, to przed wybuchem pandemii w ciągu roku funkcjonariusze Animal Patrolu w Łodzi podejmowali około 5500 interwencji, co daje średnio około 15 interwencji dziennie. W 2020 roku interwencji było o około 1200 mniej.

- Chciałbym wierzyć, że jest to trend związany tylko i wyłącznie z odpowiedzialnością właścicieli zwierząt, ale myślę, że jest to jednak w głównej mierze skutek pandemii i obowiązujących obostrzeń - mówi Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi.

Dzikie psy, pajęczaki, jadowite węże w Łodzi. Niebezpieczne interwencje funkcjonariuszy Animal Patrolu

Ratując zwierzęta, funkcjonariusze Animal Patrolu są często narażeni na niebezpieczeństwo.

- Niestety psy, w przeciwieństwie do kotów, mają tendencję do zagrażania człowiekowi. Pies, który dziczeje uwstecznia się genetycznie i zbliża się zachowaniem do wilka, czyli buduje watahy. Było kilka interwencji, podczas których musieliśmy się wycofywać, uciekać i stosować inne sposoby zabezpieczenia zwierząt - opowiada Adam Bartosik z sekcji Animal Patrol SM.

I dodaje: - Niebezpieczne interwencje dotyczą też zwierząt egzotycznych np. wobec pajęczaków albo węży. Wówczas nie wiemy na przykład, czy zwierzęta są jadowite czy nie. 

Łodzianie wspierają Animal Patrol w Łodzi

Warto podkreślić, że mieszkańcy Łodzi zdają sobie sprawę z ważnej funkcji, jaką pełni Animal Patrol w naszym mieście. Sekcja może liczyć na wsparcie ze strony łodzian na przykład poprzez głosy w Budżecie Obywatelskim.

- Zarówno radiowóz, jak i sprzęt, z którego korzystamy, zostały zakupione dzięki łodzianom - zaznacza Patryk Polit.

Komendant Straży Miejskiej w Łodzi podkreślił, iż duża liczba interwencji w skali roku sprawia, że sprzęt, którym dysponują funkcjonariusze Animal Patrolu, ulega zużyciu, dlatego regularnie trzeba doposażać tę sekcję Straży Miejskiej. To jest możliwe właśnie dzięki mieszkańcom miasta. Mowa m.in. o sprzęcie ochronnym oraz sprzęcie do podejmowania zwierząt np. smyczy behawioralnej czy specjalnych chwytakach. Na stanie Animal Patrolu jest też 5 radiowozów, w tym 2 terenowe.

Animal Patrol dysponuje więc najnowocześniejszym sprzętem niezbędnym do realizacji interwencji z udziałem zwierząt. Co ważne, funkcjonariusze Animal Patrolu przechodzą regularnie specjalistyczne szkolenia, dzięki czemu ich praca jest jeszcze skuteczniejsza.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama