Reklama

Reklama

W Łódzkiem będzie więcej autobusów. Pandemia nie pokrzyżowała wielkich planów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

W Łódzkiem będzie więcej autobusów. Pandemia nie pokrzyżowała wielkich planów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Województwo łódzkie wzbogaci się o kolejne linie autobusowe, które połączą mniejsze miejscowości i zniwelują wykluczenie komunikacyjne w regionie. 

Jednym z poważniejszych problemów mieszkańców mniejszych miejscowości w województwie łódzkim jest brak dostępu do środków komunikacji publicznej. Władze naszego regionu chcą to zmienić i przy wsparciu rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Pasażerskichpostawiły kolejny krok ku likwidacji białych plam transportowych na mapie naszego regionu.

!reklama!

Wojewoda łódzki: „Taka sytuacja jest niesprawiedliwa”

Podczas wtorkowej konferencji prasowej głos na temat rozwoju wojewódzkich przewozów autobusowych zabrał Tobiasz Bocheński. Wojewoda łódzki podkreślił, że w 2021 roku program przewozów autobusowych zostanie rozszerzony o 3 kolejne linie.

- Rząd Zjednoczonej Prawicy uznaje wykluczenie komunikacyjne za niesprawiedliwe, z tego powodu, że duże grupy mieszkańców są pozbawione dostępu do pewnych usług, do których inni mieszkańcy Polski mają łatwą dostępność. W związku z tym dwa lata temu został wprowadzony program dofinansowań do przewozów autobusowych, który ma za zadanie wspieranie takich linii, które były nierentowne, ale zdaniem mieszkańców i samorządowców są one potrzebne - powiedział Tobiasz Bocheński. 

I dodał: - Spośród wszystkich wniosków o dofinansowanie tego projektu, wniosek Samorządu Województwa Łódzkiego jest największy, najbardziej kompleksowy i najbardziej logicznie i racjonalnie zaplanowanym, dlatego, że nie tylko bierze pod uwagę całość województwa łódzkiego, ale także połączenia komunikacyjne kolejowe.

Grzegorz Scheriber: „Oprócz liczb, ważne są słowa”

Działania rządowego programu mają swoje odzwierciedlenie w liczbach. Fundusz Rozwoju Przewozów Pasażerskich działa od 2019 roku, a już w ciągu najbliższych 12 miesięcy na terenie województwa będzie aż 210 linii autobusowych, których jeszcze 5-6 lat temu w ogóle nie było. 

- Dla mnie, oprócz liczb, ważne są słowa. Nie tylko podziękowania ludzi, do których już udało się dotrzeć w 256 miejscowościach, ale także słowa mobilizacji od osób, które pytają, dlaczego do nich nie możemy dotrzeć z naszym programem - ocenił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. - My wsłuchujemy się w te głosy i poszerzamy program komunikacyjny w województwie łódzkim. 

Jak podkreślają władze województwa, siatka wojewódzkich przewozów autobusowych jest w pełni zintegrowana z pociągami ŁKA. Mowa m.in. o wspólnym bilecie zintegrowanym. 

- Zależało nam na tym, by mieszkańcy z małej miejscowości mogli dojechać do stolicy województwa, a dalej chociażby do stolicy kraju. Obecne do tej pory wyłączenie komunikacyjne było niedopuszczalne. Musimy stworzyć równe szanse dla wszystkich mieszkańców, a te równe szanse to dostęp do pracy, do edukacji i do dóbr kultury - podkreślił Grzegorz Schreiber.

Jak zapowiadają władze województwa łódzkiego, minione dwa lata to dopiero początek rozbudowy autobusowej siatki komunikacyjnej w regionie łódzkim. W tym roku rząd przeznaczy na dofinansowanie takich projektów 31 mln złotych. Nie wykluczone, że w kolejnych latach ta kwota będzie wyższa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy