Reklama

Reklama

W Łódzkiem pierwsze bomby spadły na Wieluń. 82 lata temu wybuchła II wojna światowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łódzkiem pierwsze bomby spadły na Wieluń. 82 lata temu wybuchła II wojna światowa - Zdjęcie główne

Wojska niemieckie wjeżdżające na Plac Wolności w Łodzi. [Zbiór albumów ikonograficznych, sygn. A-178] | wiadomości łódzkie | Łódź | TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 1 września przypada rocznica wybuchu II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego i olbrzymiej tragedii w dziejach ludzkości. Polska była pierwszym krajem, który odmówił godzącym w suwerenność państwa żądaniom Hitlera. W odpowiedzi, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły jej granice. To Wieluń był pierwszą miejscowością województwa łódzkiego, na którą zostały zrzucone bomby.

Reklama

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Wieluń pierwszym zbombardowanym miastem

!reklama!

Bombardowanie Wielunia rozpoczęło się 1 września 1939 roku o godz. 4:40. W Łodzi bomby najwcześniej spadły w rejonie Dworca Kaliskiego i na lotnisku Lublinek pod miastem. W ciągu pierwszego tygodnia życie gospodarcze w Łodzi zamarło. Naloty niemieckich samolotów zdezorganizowały całkowicie pracę urzędów i instytucji. Powodowały trudności i przerwy w ruchu komunikacyjnym.

Ludność zmuszona była ciągle szukać schronienia w bramach, piwnicach oraz schronach i rowach przeciwlotniczych. Niedostateczne w ilości i sile lotnictwo polskie oraz artyleria przeciwlotnicza nie były w stanie skutecznie przeciwdziałać brutalnym atakom nieprzyjaciela. 5 września wojska niemieckie rozbiły oba skrzydła Armii "Łódź" i otworzyły sobie drogę do Łodzi.

W środę, 1 września 2021 roku uroczystości rocznicowe z udziałem prezydenta RP odbyły się w Wieluniu. Prezydent Andrzej Duda podarował miastu dzwon „Pamięć i Przestroga”, upamiętniający tragiczne wydarzenia.

Na cmentarzu w Strońsku w gminie Zapolice marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber złożył dziś kwiaty przy pomniku upamiętniającym poległych w walkach 1939 roku.

W Łodzi władze miasta uczciły rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana podczas obchodów w Parku Helenów. Przy pomniku Chwały Żołnierzy Armii Łódź kwiaty złożyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy