Reklama

W muzeum na Radogoszczu powstanie nowa, multimedialna wystawa [WIZUALIZACJE]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Oddziale Martyrologii Radogoszcz powstanie multimedialna wystawa, która pokaże, jak wyglądała Łódź podczas II wojny światowej. Będzie to niezwykła okazja do poznania tragicznej historii nie tylko samego miasta, ale także więźniów Rozszerzonego Więzienia Policyjnego Radogoszcz.  

Multimedialna wystawa będzie pokazywała Łódź, jej zakamarki, oficyny i kamienice, takie jakimi były 80 lat temu, podczas II wojny światowej. Osią ekspozycji będzie instalacja odwzorowująca ul. Piotrkowską. Zwiedzający, idąc wzdłuż „ulicy” będą odwiedzać poszczególne sale, skręcając w „oficyny”. Przestrzeń muzeum wraz z ekspozycja będzie tworzyć multimedialną całość, stwarzając zwiedzającym możliwość interakcji z poszczególnymi elementami wystawy.

Dodatkowo multimedialny charakter wystawy będzie stwarzał nauczycielom możliwość wykorzystania ścieżek edukacyjnych, dostosowanych do każdej grupy wiekowej. Dzięki temu znacznie poszerzona zostanie oferta Muzeum, w szczególności dla najmłodszych. Dla zwiedzających dostępne będą także audio przewodniki z opisem w kilkunastu językach.

Nowa ekspozycja cechować się będzie nie tylko charakterem poznawczym i wychowawczym, ale także stanowić będzie swoiste miejsce pamięci.

Sama koncepcja wystawy zakłada symboliczny podział na pięć części. Wprowadzającymi do całej “opowieści” o czasach okupacji, będą materiały dotyczące sytuacji w okupowanym Kraju Warty. Osią wystawy będzie wspominana juz ekspozycja w formie ulicy z czasów wojny, umiejscowionej w sali o wymiarach 25 x 8 metrów.

Kolejna część będzie przedstawiać przedwojenną historię miejsca oraz utworzenie hitlerowskiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego. Następnie zwiedzający poznają warunki życia w więzieniu i jego organizację. Potem wystawa będzie koncentrować się na ukazaniu sylwetek ofiar i oprawców - wybranych przedstawicieli administracji więziennej. Jako ostatnie zostaną pokazane tragiczne wydarzenia z nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, kiedy hitlerowscy Niemcy dokonali brutalnej masakry osadzonych, podpalając więzienie. W pożarze zginęło ok. 1500 osób.

Przebudowa Oddziału Martyrologii i Stacji Radegast pochłonęła dotychczas 8,125 mln zł. Ponad 4 miliony pozyskano z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Pozostałe 4 mln dołożył Urząd Miasta Łodzi.

Z kolei projekt „Zabrał ich ogień... – piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej" i związane z nim przygotowanie części nowej wystawy stałej w Oddziale Martyrologii Radogoszcz to koszt 441.477 zł, z czego 90.000 zł (tzw. wkład własny) pochodzi z dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi, a 351.477 zł z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonawcą projektu aranżacji nowej ekspozycji jest ASC Studio Projektowania Wnętrza Anna Skołożyńska-Cieciera z Warszawy.

Nowa wystawa zostanie otwarta 17 stycznia 2020 roku.

Źrodło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy