Reklama

Reklama

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w Oddziale Martylologii odbyły się nietypowe zajęcia bożonarodzeniowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w Oddziale Martylologii odbyły się nietypowe zajęcia bożonarodzeniowe. Jak się okazało wzbudziły ono sporo kontrowersji wśród łodzian.

Reklama

W niedzielę 11.12. w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w Oddziale Martylologii odbyły się nietypowe zajęcia. Tutuł spotkania: Rodzinny Rafogoszcz: święta w okupowanej Łodzi. Organizator tak pisze o tym wydarzeniu: 

- Zapraszamy na nietypowe zajęcia bożonarodzeniowe z elementami warsztatu, w czasie których uczestnicy dowiadują się w jaki sposób Polacy w czasie II wojny światowej starali się kultywować rodzime tradycje świąteczne i podtrzymywać ducha Bożego Narodzenia wbrew niemieckim zakazom i wojennym ograniczeniom. W części warsztatowej mają okazję własnoręcznie wykonać ozdobę świąteczną technikami stosowanymi 100 lat temu - pisze.

Jak wyglądały zajęcia i czy są powody do obaw? 

Wydarzenie było podzielone na 2 etapy. W pierwszym przybliżano sytuację Polaków w czasie II RP. Mówiono o ich życiu codziennym, rodzinnym, statusie majątkowym itd. Następnie opisano w dość wnikliwy sposób, jakie restrykcje wprowadzał okupant, jak drastycznie zmieniało się życie maszych przodków. Bardzo dużo powiedziano o okresie okołoświątecznym, jak Polacy zdobywali na ten czas jedzenie, czym przystrajali choinki, czym zastępowano ryby albo mąkę. I w końcu, czym był "śledzik".

- Zamiast mąki wykorzystywano sproszkowane żołędzie, a zamiast cukru - melasę - opowiada Beata Kowska, pracownik muzeum.

Na rzutniku z kolei pokazywano stare zdjęcia z II RP, z czasów wojny, przedstawiajace życie codzienne Polaków w okresie świątecznym.

Ostatnią częscią spotkania były krótkie warsztaty, podczas których uczestnicy robili kartki bożonarodzeniowe, podobne do tych, jakie robili nasi przodkowie w latach 30. i 40. ubiegłego wieku.

A Wy co sądzicie o tego typu zajęciach w Oddziale Martylologii Muzeum Tradycji Niepodległościowych?

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy