Schron znajduje się pod opieką Stowarzyszenia Miłośników Militariów “Kompanja Brus”. Na powierzchni 180 m. powstało kilka sal tematycznych. Członkowie stowarzyszenia eksponują tu dziesiątki pamiątek, dotyczących wojny i obrony cywilnej, a także medycyny wojskowej i radiotelegrafii. Zobaczyć można bogaty zbiór hełmów i masek przeciwgazowych, repliki broni, łuski po pociskach, znalezione na poligonie Brus, a także dziesiątki map, zdjęć, plakatów, obrazów i gazet, poświęconych militarnej historii Polski.
- - Wiele eksponatów ma charakter całkowicie unikatowy. Mamy, na przykład łącznicę telefoniczną, na której widać jeszcze kartki z nazwami dawnych ulic Łodzi oraz autentyczne plany obrony cywilnej Łodzi z lat 70 - powiedział Łukasz Ciemięga ze stowarzyszenia.
Miejsce jest prowadzone i remontowane dzięki zasobom i środkom społeczników - pasjonatów. Współpracują oni, jednak ze wszystkimi oddziałami Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, które udostępniły stowarzyszeniu część wyposażenia m.in. grafiki informacyjne. Na Brusie powstaje zatem prawdziwe, nowe muzeum - jedno z nielicznych w tej części miasta miejsc dedykowanych historii.
Pieniądze na rozwój przedsięwzięcia pochodzą ze środków społeczników-pasjonatów.
Schron zwiedzać będzie można nieodpłatnie podczas ważnych świąt, rocznic narodowych oraz akcji specjalnych np. Nocy Muzeów, jednak członkowie stowarzyszenia chcieliby, żeby był czynny również w zwykłe dni i weekendy. Być może też wizyty w schronie staną się stałym elementem miejskich imprez patriotycznych, m.in. upamiętniających żołnierzy wyklętych i wciąż niezbadaną do końca historię Brusa.
Schron mieści się przy ul. Konstantynowskiej 98, niedaleko popularnej Zajezdni Muzealnej "Brus".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.