reklama
reklama

W szpitalu Jonschera w Łodzi wykonuje się przeszczepy rogówki. Takich ośrodków w Polsce jest kilka [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W szpitalu Jonschera w Łodzi wykonuje się przeszczepy rogówki. Takich ośrodków w Polsce jest kilka [zdjęcia] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW szpitalu Jonschera w Łodzi wykonano póki co trzy przeszczepy rogówki. Wszystko dzięki umiejętnościom lekarzy, pracy pielęgniarek oraz wykorzystaniu nowego, wartego kilkaset tysięcy złotych sprzętu.
reklama

Szpital Jonschera w Łodzi jednym z ważniejszych ośrodków w Polsce

W Polsce na przeszczep rogówki czeka około 3,5 tysiąca pacjentów. Pandemia koronawirusa spowodowała niestety, że gwałtownie spadła liczba zabiegów.

!reklama!

- Na przeszczep rogówki czeka się w Polsce kilka lat - mówi dr hab. Adam Durczyński, konsultant wojewódzki ds. transplantologii. - Niektórzy nie doczekują operacji.

Pandemia koronawirusa spowodowała także, że spadła liczba dawców. Okazuje się, że 20-30 proc. osób zmarłych, zakwalifikowano jako dawców, ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Ten z kolei dyskwalifikuje.

Konrad Łukaszewski, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera podkreśla, że dzięki przeszczepom rogówki, szpital stał się jednym z ważniejszych ośrodków w Polsce.

reklama

- W zakresie chirurgii oka jesteśmy w czołówce w Polsce i w Europie - mówi Konrad Łukaszewski.

Polecamy: 233 przypadki wirusa HCV w Łodzi. Skala może być większa, bo nie wszyscy wiedzą o zakażeniu. Gdzie się zbadać? [lista placówek]

Specjaliści z Łodzi poprawiają komfort życia seniorów

Przygotowania do wykonywania tego typu zabiegów trwały rok.

- Nie byłoby przeszczepów, gdyby nie wsparcie prof. Marka Rękasa - mówi dr  n. med. Sławomir Cisiecki, ordynator oddziału okulistycznego w Jonscherze. - Jesteśmy w czołówce operacji tylnego odcinka. Operujemy najcięższe przypadki, w tym dzieci. Niestety w przypadku transplantologii jesteśmy na szarym końcu. Hiszpania ma ponad 120 ośrodków, w którym przeszczepia się rogówkę. U nas jest 20.

reklama

W Polsce wykonuje się przez to zdecydowanie mniej przeszczepów.

Rogówkę przeszczepia się osobą, które widzą bardzo słabo.

- To osoby w wieku 70, 80 lat - mówi Sylwia Frątczak, starsza asystentka oddziału okulistycznego, zajmuje się kwalifikacją pacjentów do przeszczepu rogówki. - Pacjenci widzą za mgłą lub widzą przedmioty, ale nie są w stanie ich rozróżnić.

Komfort ich życia po przeszczepie znacznie się poprawia. W Jonscherze wykonuje się dwa rodzaje przeszczepów. W przypadku przeszczepów warstwowych pacjenci już w ciągu miesiąca zaczynają lepiej widzieć.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama