reklama
reklama

Wątpliwości wokół Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Społecznicy pytają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska/poglądowe

Wątpliwości wokół Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Społecznicy pytają - Zdjęcie główne

Jednym ze zgłoszonych projektów jest zakup i montaż wiat przystankowych | foto Karolina Wolska/poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźŁódzki Budżet Obywatelski to szansa na realizację przedsięwzięć, których oczekują mieszkańcy. Od momentu rozpoczęcia głosowania (czyli 1 października) w tegorocznej edycji zagłosowało łącznie ponad 68 tys. osób, oddając blisko 488 tys. głosów.
reklama

Łódzki Budżet Obywatelski. Dotyczy różnych dziedzin życia

Projekty, które do BO zgłosili łodzianie, dotyczą najróżniejszych dziedzin życia: od niewielkich inwestycji osiedlowych po modernizację taboru MPK i duże remonty ulic. I właśnie te dwie ostatnie kategorie budzą pewne wątpliwości, szczególnie wśród łódzkich społeczników.

- Czy postawienie wiaty przystankowej albo zakup elektronicznej tablicy informacyjnej dla MPK to zadania, które powinno się realizować ze środków budżetu obywatelskiego? Albo remont nawierzchni ulicy? Czy ideą BO była partycypacja mieszkańców w wydatkowaniu publicznych środków i możliwość decydowania, na co te środki pójdą, ale w zakresie inwestycji typu organizacja pikniku integracyjnego czy zazielenienie osiedlowego skweru?

reklama

- zastanawiają się społecznicy i dodają, że wygląda to tak, jakby autorami niektórych projektów byli miejscy urzędnicy.

Łódzki Budżet Obywatelski. UMŁ komentuje

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Urząd Miasta Łodzi. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, niezupełnie wyjaśnia nasze wątpliwości...

- Budżet obywatelski stanowi minimum 0,5 proc. budżetu gminy, o którego przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Może on być przeznaczony tylko i wyłącznie na zadania własne gminy, co nie oznacza, że wyłącznie na sprawy "przyziemne" takie jak remonty ulic, ale też na bardziej innowacyjne projekty, np. projekty społeczne czy kulturalne

- czytamy w przesłanym przez biuro prasowe UMŁ mailu.

reklama

Łódzki Budżet Obywatelski. Co jest celem BO?

Urzędnicy piszą też, że w ramach XI edycji BO w Łodzi realizowane było już niemal 2000 projektów, które były bardzo zróżnicowane i nieraz stanowiły impuls dla rozwoju swojej okolicy, a nawet stawały się nowymi symbolami naszego miasta. 

- Celem tworzenia BO jest oddanie decyzyjności mieszkańcom co do rozdysponowania części budżetu miasta. Złożone projekty to tylko jedna część procesu, aby przeszły do realizacji, muszą dostać poparcie wielu mieszkańców i zostać przegłosowane. Skala kilkudziesięciu tysięcy osób biorących co roku udział w głosowaniu oznacza, że zwycięskie projekty mają duże poparcie.

Na pytanie, czy autorami projektów są urzędnicy, UMŁ odpowiedział tak:

reklama

- Liderzy projektów każdorazowo deklarują, czy chcą, aby ich dane kontaktowe były podawane do publicznej wiadomości. Jeśli tak, podane są w opublikowanych na naszych stronach internetowych szczegółowych opisach projektów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama