reklama
reklama

Co dalej z sekundnikami na łódzkich skrzyżowaniach? Na razie się nie pojawią. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński (archiwum)

Co dalej z sekundnikami na łódzkich skrzyżowaniach? Na razie się nie pojawią. Dlaczego? - Zdjęcie główne

ul. Przędzalniana - ul. Milionowa w Łodzi | foto Tomasz Śliwiński (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźIch wygrana w minionej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego dla wielu oznaczała sporą radość i poczucie wygranej. Po kilku latach apeli i próśb udało się przekonać magistrat do rozwiązania, na które kilka lat temu zdecydował się m.in. Zgierz, ale także inne większe miasta takie jak Częstochowa czy Szczecin. Póki co jednak do montażu sekundników na łódzkich skrzyżowań nie dojdzie.
reklama

Montaż sekundników na łódzkich skrzyżowaniach to temat znany od lat.

Kiedy realizacja wygranych projektów ŁBO dot. sekundników?

O ich pojawienie się w Łodzi apelują od lat zarówno kierowcy, jak i miejscy aktywiści. Wśród argumentów pojawia się fakt, że można je znaleźć od lat nie tylko w innych miastach na terenie całego kraju, ale także i poza granicami kraju. Ostatnie lata to jednak negatywne odpowiedzi ze strony miejskich urzędników, którzy, choć nie mówili oficjalnie "nie", to w etapach finalnych podejmowania o tym decyzji zgody nie było.

Sytuacja wokół sekundników zmieniła się ostatnio podczas organizacji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2024/2025, kiedy to nie tylko wydano zgodę na poddanie pod głosowanie tego pomysłu, ale nawet zakończyło się to dla tych projektów wygraną.

reklama

Przypomnijmy, mowa o czterech skrzyżowaniach, na których miałyby się pojawić ww. urządzenia: ul. Rokicińska - ul. Puszkina, ul. Tatrzańska - ul. Grota-Roweckiego, al. Włókniarzy - ul. Drewnowska i ul. Przędzalniana - ul. Milionowa.

Gdzie i kiedy powstaną w Łodzi sekundniki?

Choć teoretycznie budowa wygranych projektów powinna się odbyć już w 2025 roku. Zapytanie o to, czy i kiedy zostaną zrealizowane wygrane projekty w ŁBO złożył Marcin Buchali, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miejskiej w Łodzi.

- W związku ze sprzecznymi komunikatami ze strony miejskich urzędników oraz apelami mieszkańców i społeczników ws. instalacji sekundników w Łodzi w ramach Budżetu Obywatelskiego, zwracamy się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania

reklama

- pisze w interpelacji do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej Marcin Buchali, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Z odpowiedzią przyszedł Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi.

Najpierw zmiana przepisów, potem montaż sekundników? Wiceprezydent Łodzi odpowiada

Wiceprezydent przypomniał lokalizacje, w których powstaną wygrane projekty i jednocześnie zaznaczył, że

- Realizacja powyższych wniosków będzie możliwa po zmianie aktualnie obowiązujących przepisów prawa, tj. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach (Dz. U. 2003 nr 220 poz. 2181), a dokładniej punktu 3.3.3.2 Załącznika nr 3 do ww. rozporządzenia, który określa warunki stosowania wyświetlaczy czasu

reklama

- odpowiada Piotrowski.

Co w sytuacji, gdy do zmiany przepisów w najbliższych miesiącach nie dojdzie?

- W przypadku, gdy stosowne zmiany nie zostaną wprowadzone istnieje alternatywa w postaci wprowadzenia stałoczasowego programu pracy sygnalizacji świetlnej, jednakże należy podkreślić, iż takie rozwiązanie nie będzie korzystne z punktu widzenia sterowania ruchem, gdyż uniemożliwia wprowadzenie priorytetów dla komunikacji miejskiej i bieżące reagowanie na sytuację na drogach

- dodaje Tomasz Piotrowski.

Aktualnie prace nad zmianą przepisów prowadzi m.in. Instytut Badawczy Dróg i Mostów, który realizuje zadanie zlecone przez Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Głównym celem jest opracowanie nowych zaleceń dla kolejnych przepisów prawnych w zakresie ruchu drogowego.

reklama

- MI na bieżąco dokonuje oceny istniejących rozwiązań prawnych w ww. obszarze, a opinie i sugestie zgłaszane przez zainteresowane podmioty są brane pod uwagę przy pracach analitycznych mających na celu zmianę istniejących lub wprowadzanie nowych rozwiązań"

- poinformowało Polską Agencją Prasową Ministerstwo Infrastruktury.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama