reklama
reklama

Wernisaż wystawy "Ślady"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wernisaż wystawy "Ślady" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Trauma, strata oraz kult wspomnień. Artystka z trzeciego pokolenia po Holokauście dzieli się swoimi poszukiwaniami prawdy o przeszłości.
reklama

Wernisaż wystawy Georgii Nowak

25 sierpnia o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy Georgii Nowak pod tytułem „Ślady”. Wystawa składać się będzie z dwóch części, pierwsza z nich zatytułowana „Złote cienie” prezentuje fotografie artystki obrazujące dwie osoby złączone pamięcią, krwią i ubiorem. Przedstawiane są równolegle ścieżki życia członków rodziny, historie opowiadane od pokoleń oraz odmienna perspektywa, od terenu Polski po Australię. Pamięć, czas, trauma nie są niezmienne, pozostawiają po sobie blizny, znamiona, wydarzenia z przeszłości odciskają piętno na przyszłości, jednocześnie będąc symbolem nieprzerwalności procesów biologicznych. Historię umieszczoną w czasie oraz miejscu przedstawiają i utrwalają zderzające się fragmenty, artefakty, kostiumy, tropy i obrazy. Wystawa została stworzona, by upamiętnić niekończącą się, ciągłą i wszechobecną linię śladów babci artystki.

Druga część nazwana „Przetrwać Łódź” przedstawia, pochodzące z Łodzi, opowieści o przetrwaniu w mieście pełnym osób pochodzenia żydowskiego, których spokój został obrócony w nicość przez wybuch II wojny światowej. W tych opowieściach miasto jest elementem determinującym historię Ocalałych, obecnym przez lata w świadomości tam zamieszkałych. Artystka poprzez fotografie zadaje swojemu odbiorcy pytanie, czy możliwe jest, by miejsce urodzenia definiowało człowieka? Pokazuje również przenoszenie doświadczeń, traumy, pamięci z Łodzi w inne miejsce i czas. Elementy takie jak: pomniki, kolor, obrazy umieszczone w konkretnych domach definiują te miejsca jako symboliczny znak wspomnień o Polsce i przeszłości. Domy osób, które ocalały są świadectwem epoki. Miejsca ich życia utrwalają potrzebę bycia razem przetrwałych oraz co za tym idzie – dwoisty charakter tych przestrzeni, zarazem fizyczny i niematerialny. Zasłona będąca tłem stanowi nieumyślną barierę oddzielającą dom i to co w nim ważne od świata zewnętrznego, co czyni z tej przestrzeni miejsce przeznaczone nie tylko do życia, ale także kultu wspomnień.

Autorka wystawy – Georgija Nowak posiada wykształcenie architektoniczne. Jej dzieła bazują na rzeźbie, fotografii, filmie esejowym oraz słowie pisanym. Próbuje także badać niejednokrotnie trudno uchwytne narracje skontrastowane z materialnymi formami architektonicznymi. Artystkę obecnie interesują więzi pokoleniowe, niewątpliwy wpływ na to miał fakt, że jest ona przedstawicielką trzeciego pokolenia polskich emigrantów. Jako Australijkę z polskimi korzeniami szczególnie fascynują ślady przeszłości jej rodziny. Jej wystawa jest jednym z świadectw trzeciego pokolenia współtworzącego program obchodów 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, organizowanych przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Podczas wydarzenia babcia artystki otrzyma symboliczne Drzewo Pamięci w Parku Ocalałych.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Bałuckiej i potrwa do 6 października.


Źródło: Miejska Galeria Sztuki

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama