Reklama

Reklama

Wiadomości łódzkie :: Po co taki portal?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wiadomości łódzkie :: Po co taki portal? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wiadomości łódzkie, informacje i aktualności z Łodzi i regionu w portalu TuŁódź, choć znajdują coraz więcej odbiorców, to wciąż można pytać, czy taki portal dziś ma jeszcze sens?

Reklama

Wiadomości łódzkie - Tu Łódź
(czyli po co taki portal?)

Wiadomości łódzkie, albo szerzej – aktualności z łodzi i regionu łódzkiego, to jak wiecie nasz chleb powszedni. Portal Tu Łódź powstał właśnie po to, aby dostarczać bieżących informacji z Łodzi wszystkim, którzy mieszkają w naszym mieście, ale także użytkownikom planującym swój przyjazd na weekend, czy na dłużej. Można by jednak zapytać: Ale po co właściwie taki portal, skoro funkcjonują w sieci strony dzienników czy telewizji? A jednak okazuje się, że to ma głęboki sens.

Wiadomości Łódź

Wiadomości Łódź,  czy "wiadomosci lodz" to fraza, albo inaczej – zapytanie, które najczęściej (zdarza się, że bez polskich znaków) wpisują w wyszukiwarce internetowej osoby poszukujące aktualnych informacji. Wprawdzie nie jest to jakaś liczba powalająca, bo takich użytkowników jest w sumie około 12 tyś miesięcznie, ale jeśli dodamy do tego potencjalnych turystów, czy mieszkańców wpisujących hasło wiadomosci łodzkie, Łódź wiadomości, wiadomości Łódź z ostatniej chwili,  albo właśnie wiadomości z Łodzi, czy aktualności  Łódź, to łącznie będzie już tych zapytań niemal dwukrotnie więcej. To taka ciekawostka, która pokazuje ile osób, rzeczywiście aktywnie, poszukuje wiedzy, a w zasadzie bardziej - aktualności na temat Łodzi i okolic. Warto przy tym dodać, że jest jeszcze co najmniej kilkanaście, a z tak zwanym „długim ogonem”, to nawet kilkadziesiąt, innych połączeń słów, które mogą prowadzić także do stron naszego portalu (informacje z Łodzi, informacje Łódź, info Łódź, wydarzenia Łódź, itp.), a wszystkie służą oczywiście podobnemu celowi – aby uzyskać bieżące, a przynajmniej aktualne, informacje związane z miastem i aglomeracją łódzką. Czasem użytkownicy bardziej zainteresowani są regionem, ale wtedy z reguły wpisują nazwy konkretnych miejscowości, o ile nie chodzi o jakieś wydarzenie bardziej globalne, to znaczy dotyczące całego regionu właśnie.

Co jest z tym długim ogonem?
Przy okazji czytelnikom należy się wyjaśnienie, o co chodzi z tym „długim ogonem”. To sformułowanie, które występuje w branży SEO (Search Engine Optimization), czyli dziedzinie zajmującej się pozycjonowaniem (zwiększaniem widoczności) stron internetowych. Żeby w miarę krótko, ale przystępnie, wyjaśnić o co chodzi, posłużę się jeszcze jedną ciekawostką. Otóż, okazuje się, że blisko 15% haseł wpisywanych każdego dnia przez użytkowników w wyszukiwarkę Google jest unikalnych! Innymi słowy, NIKT wcześniej nie wpisał dokładnie takiego hasła. Być może ktoś wzruszy ramionami i pomyśli, no i co z tego? Jednak to bardzo cenna wiadomość dla wszystkich, którym zależy na podniesieniu widoczności swojej strony, a już na pewno dla właścicieli sklepów internetowych. Dlaczego? Na liczbę użytkowników, którzy odwiedzają jakieś miejsce w licznych serwisach w sieci, dajmy na to sklep internetowy, składają się osoby klikające w reklamy AdWords, wchodzące na stronę sklepu bezpośrednio (ponieważ znają adres), użytkownicy mediów społecznościowych z przesłanych im linków do strony, czy z tzw „referali” (poleceń) oraz ci, którzy aktywnie poszukują konkretnego produktu, usługi czy informacji. I ta ostatnia grupa szuka czegoś wpisując hasło w wyszukiwarkę.

Długi ogon na przykładzie butów damskich
Wyobraźmy sobie teraz, że ktoś szuka butów damskich. Prawdopodobnie wpisze taką właśnie frazę, ale ilość otrzymanych wyników będzie zatrważająca (około 75 mln stron). Zatem wpisując hasła staramy się zwykle nieco zawęzić liczbę wyników, aby uzyskać jakieś sensowne, użyteczne odpowiedzi.  Jeżeli szukamy butów damskich w Łodzi, to pewnie wpiszemy „buty damskie łódź”, ale to nie pomaga specjalnie, bo nadal mamy 19,5 mln wyników. Jednak każda kobieta prawdopodobnie dokładnie wie o jakie buty jej chodzi. Dajmy na to, że będą to buty do ślubu. Można wpisać frazę „buty damskie białe łódź”, ale to wciąż ponad 7,7 mln wyników. Może zatem fraza powinna być jeszcze bardziej dokładna? Spróbujmy : „buty damskie białe do ślubu łódź”. Uff! Już tylko 331.000 stron ????. Poradzimy sobie? No, nie bardzo. To dajmy na to: „buty damskie białe do ślubu szpilki łódź”. Brawo! Teraz to już zaledwie 146 tysięcy wyników. Zauważmy, że pominięcie słowa „damskie” spowoduje, że liczba wyników skoczy do 198 tysięcy, czyli być może są też jednak szpilki męskie… Ale my szukamy konsekwentnie damskich, więc zaryzykujmy taką frazę: „buty damskie białe ażurowe do ślubu wysokie szpilki łódź”. Mamy to! Tylko 30.000 stron. Biorąc pod uwagę fakt, że zaczęliśmy od 75 mln, to jednak już spory sukces. A tak, całkiem na serio, to przecież i tak nie przeglądamy wszystkich wyświetlonych nam przez Google propozycji, a jedynie te na pierwszych dwóch, czasem trzech stronach plus dodatkowo reklamy, które najbardziej rzucają się w oczy i są na górze oraz po prawej, tuż obok reszty wyników. Nikt nie będzie też skakał po serwisach internetowych szukając na chybił trafił. Wróćmy jednak do naszego „długiego ogona” (ang. long tail). Wiecie już o co chodzi? Frazy z długiego ogona, to właśnie te hasła, które zawierają szereg wyrazów. W naszym ostatnim przykładzie było ich aż 9! A i tak liczba otrzymanych wyników imponująca. Jednak z punktu widzenia sprzedawcy, nie ma znaczenia, czy potencjalni klienci wejdą do jego sklepu internetowego wpisując hasło „buty damskie”, czy „buty damskie białe ażurowe do ślubu wysokie szpilki ”, pod warunkiem, że będzie to taka sama liczba klientów. W rzeczywistości, jeśli ma określony produkt, którego klient szuka, to nawet lepiej, gdy wpisze on dokładnie czym jest zainteresowany, bo przeważnie trafi (o ile strona jest poprawnie skonstruowana), wprost do wybranej kategorii, albo nawet do konkretnego produktu. Zwiększa to szansę na sprzedaż, a do tego pozycjonowanie fraz z długiego ogona jest tańsze, gdyż konkurencja mniejsza. Stąd popularny w branży SEO - long tail ma swoich gorących zwolenników. Nie znamy przecież wszystkich preferencji użytkownika i nie da się ich dokładnie przewidzieć, a czasem można się mocno zdziwić, co też ludzie wpisują i w jaki sposób znaleźli nasz sklep. Ma tu pewne znaczenie także reklama, ale warto stosować long tail także dlatego, aby reklama nie była nam potrzebna :)

Przepraszam, miało być krótko, lecz się nie udało. Jednak mam nadzieję, że to wyjaśnienie będzie pomocne, bo pokazuje trochę „kuchni” jeśli chodzi o wyszukiwanie haseł i pozycjonowanie stron produktów.

Wydarzenia kulturalne w Łodzi jesień 2019
To już przykład hasła z długiego ogona, które moglibyśmy zastosować poszukując imprez łódzkich, koncertów, spektakli, eventów itd. Jednak to może nam nie rozwiązać problemu (1,23 mln wyników), jeśli chcemy przybliżyć się do sukcesu, jakim byłby przyjazd do Łodzi na jakieś widowisko muzyczne na przykład w październiku, na imprezę nie biletowaną, bo powiedzmy, że nie chcemy inwestować w bilety. Wpiszemy zatem: „widowiska muzyczne łódź październik 2019 wstęp wolny” i uzyskamy nieco ponad 32.000 wyników, ale na pierwszych 2 stronach znajdziemy prawdopodobnie to, czego szukaliśmy.

Portal wiadomości łódzkich i regionalnych

Tworząc portal internetowy nie da się oczywiście skonstruować go w sposób idealny, to znaczy taki, który pozwoli wszystkim odnaleźć aktualne informacje z każdej branży w sposób szybki i prosty. To byłoby trudne choćby z tego powodu, że aktualności z danego dnia, informacje kulturalne, czy sportowe, newsy związane z łódzkim biznesem, z pracą w Łodzi, z łódzką edukacją oraz ze zdrowiem łodzian, a do tego szeregiem dodatkowych, ale też aktualnych zagadnień, jak choćby wybory 2019 w Łodzi, nie mogą pojawiać się w tym samym momencie w jednym miejscu. O ile jeszcze ekran komputera przy wysokiej rozdzielczości pomieścić może wiele informacji na temat (czasem kosztem czytelności), to już użytkownicy smartfonów musieliby cierpieć, aby odnaleźć coś w takim gąszczu, pomijając nawet fakt, że o jakiejkolwiek przejrzystości trudno by w ogóle wspominać. Dlatego o ile aktualne informacje z Łodzi, są tutaj celem samym w sobie, (co nie zawsze się zdarza w serwisach), to już środki, aby takie łódzkie aktualności przedstawić muszą być nieco inne.

Dlatego też każda z kategorii informacji na temat, który poruszamy w naszym portalu jest jeszcze wsparta podkategoriami i tak w dziale Wiadomości znajdziemy informacje z miasta, newsy dotyczące transportu, polityki, informacje regionalne i wiadomości kryminalne oraz dział Publicystyki. Ta ostatnia z podkategorii mogłaby nawet z powodzeniem stanowić odrębny dział, ponieważ publicystyka jest szerszą platformą, nie koniecznie związaną wprost z regionem czy miastem, choć oczywiście, staramy się, aby artykuły i felietony tam umieszczane odnosiły się w jakiś sposób do Łodzi.

Biznes łódzki to ważna część portalu

To fakt, którego nie trzeba nawet szczególnie tłumaczyć. Wszak to biznes tworzy miejsca pracy, dzięki czemu ludzie mogą znaleźć zatrudnienie, a warto wspomnieć, że bezrobocie w Łodzi spadło już poniżej 5%. Jednak biznes jest pojęciem szerszym i Praca jest tylko jedną z podkategorii. Inwestycje w Łodzi, to kategoria powiązana a biznesem w sposób nierozerwalny, bo przecież nawet jeśli inwestycje prowadzi Miasto, to niewątpliwie jest to element działań biznesowych. Podobnie Praca, nawet jeśli byłaby to praca w urzędzie, z punktu widzenia pracownika, będzie to także sposób zarabiania pieniędzy, zatem mieści się w pojęciu „biznes”, choć w wielu serwisach te kwestie są rozdzielone. Trudno by było pisać o biznesie bez działu Technologia, jako że większość innowacji i nowinek technicznych, ma związek z nowymi badaniami, konstrukcjami, wynalazkami, czy technologiami właśnie.

Łódź aktualności ze świata finansów

Oczywiście Finanse, to podkategoria w biznesie z pewnością kluczowa, nie tylko dlatego, że chodzi o powiększanie zysku, ale także ze względu na szereg informacji finansowych, które dla mieszkańców Łodzi mogą być ważne i przydatne. To także często wiadomości o zmianach w prawie, które dotykać mogą pracowników czy firm, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, a w zasadzie należałoby napisać – przedsiębiorców, bo przecież na końcu zawsze znajduje się jednak żywy człowiek. Dlatego podkategoria Finanse obok pozostałych jest aktualizowana dość często.

Łódź  – Nieruchomości

Faktycznie jest tak, że podkategoria Nieruchomości znalazła się tuż obok Inwestycji, ponieważ bez inwestycji miasto nie mogłoby się rozwijać, a duża część inwestowanych środków dotyczy właśnie łódzkich nieruchomości, tak w postaci budowy nowych obiektów, jak renowacji czy rozbudowy już istniejących. Ponadto Łódź jest znakomitym miejscem dla rozwoju tej gałęzi biznesu, jaką są nieruchomości. Warto zauważyć, że na łódzkim i regionalnym rynku jest co najmniej 130 firm związanych z nieruchomościami, a będą powstawały kolejne.

Sieć kontaktów czyli networking

W naszym menu znalazła się również kategoria Networking. Dlaczego? Ponieważ sieć kontaktów jest esencją niemal każdego biznesu. Każdy, kto prowadził działalność gospodarczą, albo choćby tylko próbował coś sprzedawać, zwłaszcza w tzw „realu”, a więc nie przez internet, na pewno wie z czym się taka sprzedaż wiąże. Oczywiście, jeśli ktoś ma usługę lub towar, który sprzedaje i dla którego reklama jest zbędna, a wszystko „schodzi na pniu”, na pewno jest szczęściarzem. W praktyce jednak trudno spotkać taką firmę. Dlatego nawiązywanie kontaktów biznesowych w przyjaznej formie, gdzie możemy zjeść wspólny posiłek z grupą osób, które mają podobny cel, a dzięki temu możemy je poznać nieco lepiej, prowadząc niezobowiązujące, luźne rozmowy, sprzyja nawiązywaniu relacji. Dzisiejszy świat, a więc i cały biznes, jest oparty właśnie o relacje, zatem Networking jako podkategoria ma swoje miejsce w dziale Biznes.

Wiadomości sportowe z Łodzi i regionu

Tuż obok kategorii Biznes mamy obszerny dział sportowy, jako że informacje związane ze sportem, to jeden z chętniej odwiedzanych obszarów naszego portalu. No, a jeśli sport, to w Łodzi przede wszystkim piłka nożna. ŁKS już w ekstraklasie, a mamy nadzieję, że za dwa sezony obejrzymy derby właśnie na tym poziomie rozgrywek. Relacje z meczów Widzewa i ŁKS-u, to dla nas chleb powszedni, ponieważ staramy się przekazywać sprawozdania z meczów live i chociaż nie mamy praw do transmisji i super technologii, to chociaż w trybie tekstowym możemy prowadzić relacje na bieżąco, a pozytywem jest też to, że nie zakłóca ich reklama, która w wielu serwisach internetowych potrafi przytłoczyć relację.  Okazuje się, że taka forma jest również dla kibiców interesująca, bo nie zawsze mogą oglądać transmisję, a już na pewno nie w trakcie spotkania biznesowego czy nudnej narady w pracy. A zerknąć na ekran smartfona i przeczytać jedno zdanie, co pół minuty, to już zupełnie co innego... 

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także relacje live z meczów pań, gdzie bryluje TME Grot SMS. Tak więc, w zależności od preferencji, wybierzesz mecz i porę odpowiednią dla siebie. Ponadto jest kilka stałych programów Bartka Jankowskiego, który zaprasza gości aby pod hasztagiem #TuŁódźTuFutbol porozmawiać o piłce z ekspertami.

Oczywiście, sport to nie tylko futbol, bo mamy też siatkówkę żeńską w Łodzi i męską w regionie, więc jest o czym pisać. Informacje sportowe dotyczące siatkówki oraz koszykówki, są także chętnie czytane. Żużel i hokej również mają swoich sympatyków, a nawet wiernych fanów, którzy bywają na meczach regularnie, a nawet wyjeżdżają często z drużyną, by oglądać ich występy na wyjeździe. Kiedy nie mogą, również z pomocą przyjdzie portal Tu Łódź.

Sporo informacji o biegach w regionie
Wreszcie podkategoria Bieganie, która dotyczy chyba najpopularniejszego sportu i rekreacji na poziomie tak amatorskim, jak też wyczynowym. W piłkę lubią grać niektórzy, oglądają prawie wszyscy, ale bieganie, to zupełnie inna sprawa. Nie potrzeba przesadnie drogiego sprzętu, no i nie jesteśmy uzależnieni od tego, czy na trening zbierze się drużyna. Można biegać w grupie, ale indywidualnie biega chyba najwięcej ludzi na świecie.

Relacje z innych wydarzeń sportowych
Trudno byłoby w portalu umieścić wszystkie dyscypliny, które mogą zainteresować kibiców, dlatego utworzyliśmy podkategorię Inne, gdzie piszemy m.in. o tenisie, piłce ręcznej, strzelectwie sportowym i wielu innych dyscyplinach, w których odnoszą sukcesy zawodnicy z Łodzi i regionu. Może nie jest to idealne rozwiązanie, ale wielu czytelników przysyłało nam pozytywne opinie i to nie jest żadna reklama, ale fakt.

Informacje kulturalne

A może informacje o wydarzeniach ze świata łódzkiej kultury, byłoby lepszym tytułem. W każdym razie nasze miasto z pewnością jest miejscem na mapie Polski, w którym takich wydarzeń jest sporo. Są czasem weekendy, kiedy nakłada się tyle imprez kulturalnych, że nawet trudno nam dotrzeć do każdego miejsca, gdzie dzieje się coś interesującego. Staramy się jednak przekazywać wybór informacji ważnych, w miarę możliwości nawet ze sporym wyprzedzeniem, aby sami łodzianie mogli zdecydować, co chcą zobaczyć i aby zdążyli nabyć bilety, choć prawdą jest też to, że wiele koncertów czy wystaw można obejrzeć bezpłatnie.

Rozrywka – to kategoria najszersza, bo obejmuje nie tylko imprezy stricte kulturalne, ale także wiele innych, jak wystawy roślin, zwierząt, czy degustacje potraw. Czasem są to także różnego rodzaju pikniki rodzinne, czy imprezy multi-dyscyplinarne, jak Urodziny Łodzi, gdzie prócz koncertów, są też spektakle, wystawy, ale i różne konkursy, w tym również zręcznościowe, czy sportowe. Jeśli trudno imprezę zakwalifikować w taki sposób, można poszukać też w zakładce Inne. Korzystanie z informacji o wykładach, czy wydarzeniach, które organizują łódzkie ośrodki kultury, jest łatwiejsze, bo często można je znaleźć właśnie tam. Kategorii Teatr, Kino, czy Muzea i Wystawy, nie trzeba specjalnie omawiać, bo wiadomo jakiego rodzaju wiadomości kulturalnych można się tam spodziewać. Koncerty natomiast stanowią kategorię dość szeroką, ponieważ czasem piszemy tam również o widowiskach, albo umieszczamy informacje związane z poszczególnymi wydarzeniami jakiegoś festiwalu, mimo, że podkategoria Festiwale również funkcjonuje w dziale Kultura.

Korzystanie z informacji  w kategorii społeczeństwo

To także często odwiedzane miejsce w portalu, ponieważ informacje ściśle związane z miastem, ale także ze zdrowiem, czy edukacją są zawsze interesujące. W kategorii tej znalazły się również kwestie związane z organizacjami pozarządowymi NGO, oraz podkategoria poświęcona religiom.

Prócz omówionych wyżej kategorii, zapraszamy też czytelników do działu EXTRA, gdzie można znaleźć interesujące rozmowy o historii naszego miasta, w kontekście dnia dzisiejszego, cykl Bo chcieć to móc, czy Inteligentne technologie i człowiek. Rozmowy o technologii są często fascynujące, a korzystanie z informacji łatwiejsze, kiedy podajemy je w formie wizualnej.

Nie zapominamy o aktualnościach, które mogą przybrać formę nowej kategorii, czasowej jak choćby Wybory.

Co dziś w Łodzi?

Wiadomości łódzkie z ostatniej chwili na każdy temat znajdziesz u nas i nie musisz ich szukać w innych serwisach. W portalu tulodz.pl, w zależności od swoich preferencji, szybko wyszukasz odpowiednią kategorię. Reklama nie jest natarczywa i zwykle nie przeszkadza w czytaniu. Wychodzimy z założenia, że reklama powinna być dodatkiem, a nie esencją portalu, a z pewnością w wielu serwisach łódzkie wiadomości dnia zabija właśnie nachalna reklama. Zatem najważniejsza dla Ciebie wiadomość - Łódź ma portal, który jest nieco inny. W każdym razie staramy się, aby w naszych serwisach i to nie ważne, czy tam, gdzie operujemy samym tekstem, czy w serwisach wideo (Youtube), informacja była przede wszystkim użyteczna, choć wiemy, że reklama daje nam możliwość rozwoju i też jest niezbędna.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy