Reklama

Reklama

Wiadukt na Dąbrowskiego jednak zamknięty? Trwa wyścig z czasem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wiadukt na Dąbrowskiego jednak zamknięty? Trwa wyścig z czasem  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wiadukt na ulicy Dąbrowskiego najprawdopodobniej nie zostanie wyremontowany w tym roku.  Miasto natrafiło na opóźnienia przy realizacji procedur przetargowych. Kolejna ekspertyza, która przesądzi o losach wiaduktu, pod koniec roku.  

Reklama

Fatalny stan wiaduktu na ulicy Dąbrowskiego jest jednym z poważniejszych problemów Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. Zeszłoroczna ekspertyza dawała rok na wyremontowanie tego obiektu. W przeciwnym wypadku wiadukt będzie nadawał się wyłącznie do zamknięcia. Mimo natychmiastowego rozpoczęcia działań, najprawdopodobniej w tym roku nie uda się rozpocząć prac przy remoncie obiektu. Wszystko przez kłopoty z rozstrzygnięciem przetargu.

Wiadukt do rozbiórki?

Problem ze stanem technicznym wiaduktu istniał od dawna, jednak dopiero w grudniu zeszłego roku stał się on dla władz miasta priorytetowy. Ekspertyzy wykonane w tamtym czasie nie pozostawiały żadnych wątpliwości: obiekt należy natychmiast wyremontować. W przeciwnym wypadku trzeba będzie go zamknąć. Eksperci odpowiedzialni za opracowanie raportu wymogli na władzach Łodzi konieczność przeprowadzania badań technicznych obiektu co kwartał. Ostatnie z nich miało miejsce we wrześniu.

- Nie stwierdzono zasadniczego pogorszenia stanu wiaduktów. Dalsze użytkowanie jest możliwe pod warunkiem utrzymania wprowadzonych ograniczeń. Kolejna ekspertyza wykonana zostanie pod koniec roku - powiedział Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu

To właśnie od tej ekspertyzy będzie zależał dalszy los wiaduktu. Ta wykonana w grudniu 2018 roku, jak już wspomniano, wyznaczyła jeszcze rok dla korzystania z obiektu. Należy dodać, że ten okres został nakreślony przy konieczności wprowadzenia dużych ograniczeń ruchu w tamtym miejscu: licznych zawężeniach oraz zakazie wjazdu pojazdów cięższych niż 3,5 tony.

Problemy przy przetargu

Wiosną 2019 roku ZDiT otrzymał projekt wykonania remontu. Zakładał on w pierwszej kolejności przystąpienie do prac na północnej części wiaduktu, tak aby mogła ona przejąć całość ruchu, gdy zostanie ukończona. We wrześniu 2019 roku miasto otworzyło koperty z ofertami przetargowymi. I choć żadna z firm nie zmieściła się w przewidzianym budżecie (który wyniósł 7,8 mln złotych), to najtańsza oferta przekroczyła zakładany plan finansowy tylko o 100 tys. złotych. Ta niewielka różnica dawała nadzieję na szybkie uzyskanie zgody skarbnika miasta na zwiększenie budżetu i rozpoczęcie prac.

Najtańszą propozycję złożyła spółka Mosty z Sopotu, która zaoferowała kwotę 7,944 mln zł brutto. Następni w kolejności byli: Strabag, który zaoferował 8,448 mln zł brutto, Eurovia Polska – 8,603 mln zł brutto, Larkbud – 10,355 mln zł brutto, Zakład Inżynierii Budowlanej Ador – 11,892 mln zł brutto, konsorcjum PBW Inżynieria, Dromosttor, Probudowa i Infrarail Polska – 14,495 mln zł brutto.

Niestety, jedna z firm złożyła skargę twierdząc, że najtańsza oferta jest rażąco niska. To zmusiło autora wyceny do złożenia wyjaśnień i udowodnienia, że jest w stanie zakończyć inwestycję mieszcząc się w zaproponowanej przez siebie kwocie. Urzędnicy wyjaśnienia przyjęli, jednak cała sytuacja wydłużyła proces rozstrzygnięć przetargowych.

Obecnie ZDiT będzie starał się pozyskać brakującą kwotę od miasta.

- Będziemy wnioskować do skarbnika miasta o dodatkowe finanse, abyśmy mogli wybrać wykonawcę - powiedział Gazecie Wyborczej Tomasz Andrzejewski

Jeśli wszystko się uda i nie będzie dodatkowych skarg ze strony innych uczestników przetargu, dofinasowanie powinno zostać przegłosowane na listopadowej sesji Rady Miejskiej. Z kolei prace na wiadukcie powinny rozpocząć się na przełomie roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont powinien zakończyć się w listopadzie 2020 roku.

Źródło: Wyborcza Łódź / Transport Publiczny

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy