reklama
reklama

Więcej mieszkań w Łódzkiem: Gdzie najwięcej i największych powierzchniowo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Więcej mieszkań w Łódzkiem: Gdzie najwięcej i największych powierzchniowo? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW województwie łódzkim przekazano do użytku 8046 mieszkań – takie dane za 2018 rok podał właśnie Urząd Statystyczny w Łodzi, co oznacza wzrost o 7,7 proc. w stosunku do roku 2017.
Reklama lokalna
reklama

Urząd Statystyczny w Łodzi przekazał dane odnoszące się do sytuacji mieszkaniowej w województwie łódzkim. Według stanu na koniec 2018 roku, wzrosła o 7,7 proc. ilość mieszkań przekazanych do użytku. W ubiegłym roku wydano też o 15,4 proc. więcej pozwoleń na budowę obiektów mieszkalnych niż w 2017 r. Tym samym, przybyło rozpoczętych inwestycji budowlanych (+7,3 proc.). Na dzień 31 grudnia 2018 roku, zasoby mieszkaniowe na terenie województwa łódzkiego wyniosły 1023,3 tys., co daje +0,7 proc. wzrost w stosunku do wcześniejszego okresu.

Więcej mieszkań w miastach

Z budynków oddanych do użytkowania w 2018 roku, 4,6 tys. stanowiły nowe budynki mieszkalne, dające w sumie 7,8 tys. mieszkań (+7,7 proc. w stosunku do 2017 r.). Pozostałe 2,5 proc. oddanych mieszkań to w wynik rozbudowy lub przebudowy budynków mieszkalnych, czy adaptacji pomieszczeń dotychczas mających inne cele, niemieszkalne.

reklama

Ponad połowę (52,7 proc.) mieszkań oddanych w analizowanym okresie do użytku stanowiły lokale powstałe w ramach budownictwa indywidualnego, zaś 43,7 proc. z przeznaczeniem na sprzedaż albo pod wynajem. Udział mieszkań spółdzielczych, komunalnych oraz społecznych czynszowych łącznie wyniósł 3,6 proc.

Według ekspertów Urzędu Statystycznego w Łodzi, na zwiększenie ilości mieszkań oddanych do użytku w województwie łódzkim wpłynął bezpośrednio wzrost przekazanych mieszkań na terenach miejskich +17,8 proc. (w Polsce: +5 proc.). Natomiast na terenach wiejskich zaobserwowano spadek -5,1 proc. (w Polsce: +1,4 proc.). 

Przybywa lokali komunalnych

Wśród inwestycji mieszkaniowych o statusie zakończonych, dominowały dwie formy budownictwa: indywidualne i na sprzedaż albo wynajem. W porównaniu z 2017 r. spadkowi uległa ilość mieszkań wybudowanych przez inwestorów indywidualnych (o 5,0 proc.), aczkolwiek ich udział w sektorze kształtował się na poziomie 53,1 proc.

reklama

Wzrost zaobserwowano natomiast w przypadku oddanych mieszkań z przeznaczeniem na sprzedaż, czy wynajem (+27,5%)  i stanowiły 43,3 proc. ogółu. Najmniej mieszkań indywidualnych oddano do użytku w Łodzi, stanowiły one 10,9 proc. ogółu, zaś pozostałe 89,1 proc. mieszkań to inwestycje przeznaczone na sprzedaż albo wynajem.

W analizowanym okresie przekazano także 147 mieszkań spółdzielczych (w 2017 r. przekazano 150), których łączny udział wyniósł 1,8 proc. całości. Odnotowano też trzykrotny wzrost mieszkań komunalnych (udział w skali 1,2 proc.). Natomiast spadek o niemal ¼ był widoczny w ilości mieszkań społecznych czynszowych, co stanowiło 0,6 proc. wszystkich oddanych w 2018 r. lokali mieszkalnych.

Najczęstsze lokalizacje mieszkań

W 2018 r. prawie 70 proc. ogółu mieszkań na terenie województwa łódzkiego znajdowało się w miastach, z czego niemal połowa w Łodzi. Następne pod tym względem uplasowały się powiaty:

reklama

  • zgierski: 6,6 proc.
  • pabianicki: 5 proc.
  • tomaszowski: 4,5 proc.
Najmniejszy udział w zasobach mieszkaniowych województwa zanotowano w powiecie brzezińskim (1,1 proc.).

Warunki mieszkaniowe w Łódzkiem

Warunki mieszkaniowe są określane m.in. takim miernikiem jak przeciętna liczba osób oraz izb w mieszkaniu, przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania (liczona w m kw.), a także przeciętna powierzchnia użytkowa (w m kw.), która przypada na 1 osobę.

W porównaniu do roku 2017 przeciętna powierzchnia użytkowa (liczona w m kw.) wzrosła zarówno w przeliczeniu na 1 mieszkanie, jak również na 1 osobę. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na terenie województwa łódzkiego w 2018 r. wynosiła: 69,4 m kw. (w roku 2017 było to 69,2 m2). W miastach ten wskaźnik unormował się na poziomie: 59,7 m kw., natomiast na wsi: 91,7 m kw.. Mieszkania na wsiach były więc średnio o 32 m kw. większe niż w miastach. Największe mieszkania były zlokalizowane w powiecie łódzkim wschodnim, gdzie przeciętna powierzchnia użytkowa to 96,8 m kw., a najmniejsze w Łodzi – 54,3 m kw.

Przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania w przeliczeniu na 1 osobę uległa zwiększeniu o 0,4 m kw. i wyniosła 28,8 m kw., przy czym w miastach wyniosła: 27,6 m2, zaś na wsiach: 30,9 m2. Tak więc mieszkaniec wsi miał do dyspozycji mieszkanie o powierzchni użytkowej średnio o 3,3 m kw. większej od użytkownika mieszkania w mieście. Mieszkania o największej powierzchni użytkowej przypadającej na 1 osobę odnotowano w powiecie łódzkim wschodnim – 33,3 m kw., natomiast o najmniejszej w powiecie kutnowskim – 26,1 m kw.

Źródło: Dane Urzędu Statystycznego w Łodzi

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama