Przez kampus Politechniki Łódzkiej płynęła rzeczka
Wólka funkcjonowała do 1825 roku. Zlikwidowano ją z myślą o wytwórcach przędzy lnianej. Sprowadzono ich z Niemiec, by na dawnych rolniczych terenach uprawiali len. Ich zadaniem było również przetwarzanie na domowych kołowrotkach przędzy, którą przekazywano tkaczom z Łodzi. Oni z kolei tkali płótno, które uszlachetniano w bielniku Kopischa.Chłopi z Wólki opierali się ówczesnym decyzjom. Mimo to przesiedlono ich wraz z zabudowaniami do wsi Widzew i Zarzew. Wólka liczyła sobie około 20 gospodarstw i karczmę. W 1821 roku, na 4 lata przez likwidacją, Wólkę zamieszkiwało 221 osób.
- Zabudowania gospodarskie znajdowały się nad rzeką Jasień – dziś to teren ogrodów Geyera i część ulicy Skrzywana. Osada była dogodnie położona przy szlaku do Rzgowa, Tuszyna, Piotrkowa i dalej Krakowa i przeprawie (moście) na rzece Jasień (obecnie ulica Piotrkowska na wysokości stawu w Parku Reymonta). Przez wieś płynął niewielki strumień (dopływ Jasienia) zwany Wólką" - informuje Miłosz Wika z łódzkich wodociągów.
W ostatnim czasie w okolicach ulicy Skrzywana pod ziemią pracownicy ZWIK odnaleźli fragment starego kanału tego strumienia, który pochodzi z okresu przemysłowej Łodzi. Wólka zaczynała się na terenie bagien i mokradeł w lesie zwanym Olszniak, to dzisiaj Park Poniatowskiego.
Gdy przejdziemy się na Wólczańską, to zobaczymy, że dawne fabryczne budynki wzniesiono wzdłuż brzegów płynących tam kiedyś rzeczek: Wólki i Jasienia.
- Rzeka Wólka płynęła przez teren obecnego kampusu Politechniki Łódzkiej przez Park Klepacza, aż do ulicy Wróblewskiego. Dalej przecinała ulicę Skrzywana i wpadała do Jasienia przy Wólczańskiej. Na Wólce zbudowano trzy mostki: na ulicy Skorupki, Wróblewskiego i Skrzywana - dodaje Wika.
Rzeczkę zamieniono w fabryczny ściek. Nad nimi powstały zakłady włókiennicze: Landego, Richtera, Schweikerta, Desurmonta i Motte`go, Scheiblera, Fuxa, Hüffera, Babada i innych. Pozostałością po Wólce są zapewne dawne stawy na terenie kompleksu Politechniki Łódzkiej.
Tam, gdzie była wieś Wólka przebiega ulica Skrzywana.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.