reklama
reklama

Większa dostępność diagnostyki HIV w Łodzi – bezpłatnie i anonimowo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Większa dostępność diagnostyki HIV w Łodzi – bezpłatnie i anonimowo - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźDo zakażenia wirusem HIV może dojść na różne sposoby i sam fakt bycia nosicielem nie musi być konsekwencją rozwiązłego stylu życia. Od poniedziałku 2 września br. łodzianie w razie jakichkolwiek wątpliwości będą mieli większy dostęp do bezpłatnych konsultacji i badań w zakresie HIV.
Reklama lokalna
reklama

W punkcie konsultacyjnym przy ulicy Tuszyńskiej 19, można wykonać bezpłatnie i anonimowo badania w zakresie HIV. Od 2 września punkt będzie działał cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki, od godz. 15.00 do 18.00. Dotychczas Stowarzyszenie Pomocy „Słyszę Serce”, które prowadzi punkt od 2017 roku, było w stanie utrzymać tylko dwa dyżury w tygodniu, ale dzięki dofinansowaniu miasta zwiększy się dostępność diagnostyki HIV.

- Pieniądze pozwolą na wykonanie około 130 bezpłatnych badań
w kierunku zakażeń HIV dla mieszkańców Łodzi. Oraz około 40 godzin porad przed i po teście HIVmówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Duże zainteresowanie testami w Łodzi

Zasoby Stowarzyszenia „Słyszę serce” pozwalały na prowadzenie punktu w poniedziałki i czwartki, ale zainteresowanie testami było znacznie większe. Stąd Miasto zdecydowało się dofinansować organizację kwotą 10 tys. zł, która pozwoli na funkcjonowanie punktu dodatkowo we wtorki i środy.

reklama

W 2018 r. Miasto również przeznaczyło kwotę 10 tys. zł na działanie punktu. Ta kwota pozwoliła na wykonanie 104 testów oraz udzielenie 110 konsultacji. Ze statystyk stowarzyszenia wynika, że w tym okresie zakażonych wirusem HIV okazało się 5 osób.

Sytuacje ryzykowne

Warto przypomnieć, że wirus HIV może się przenosić na kilka sposobów. Po pierwsze, do zakażenia może dojść przez kontakty seksualne. Powszechnie utarło się, że skuteczną ochroną przed HIV jest prezerwatywa, lecz nie zawsze i nie w 100 procentach. Ryzyko zakażenia jest większe np. jeśli prezerwatywa jest gorszej jakości, została niewłaściwie założona albo w trakcie stosunku zsunęła się albo pękła.

Zakażenie HIV może nastąpić również przez kontakt z krwią osoby z wynikiem pozytywnym. Jeśli zakażona krew dostanie się na uszkodzoną skórę, błonę śluzową, np.: do jamy ustnej, oka, nosa, na narządy płciowe, czy zostanie wstrzyknięta w wyniku używania wspólnych z innymi igieł oraz strzykawek (np. przy podawaniu środków odurzających, anabolików w zastrzykach).

reklama

Krajowe Centrum ds. AIDS zwraca również uwagę, że na zakażenie są narażone dzieci matek będących nosicielkami wirusa HIV. Do zainfekowania organizmu dziecka może dojść np. w czasie ciąży, porodu, czy podczas karmienia piersią. – Dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien też zrobić przyszły ojciec – przypomina Krajowe Centrum ds. AIDS.

Ryzyko zakażenia HIV na pewno nie występuje w sytuacjach takich jak samo mieszkanie pod jednym dachem z nosicielem HIV, czy przebywanie razem na basenie. Owady, jak komary, i zwierzęta nie przenoszą wirusa HIV.

Terapia antyretrowirusowa po ryzykownym zdarzeniu

W sytuacjach takich jak gwałt, ukłucie igłą niewiadomego pochodzenia albo innych ryzykownych zdarzeń, natychmiast powinno się zgłocić do szpitala zakaźnego, w którym prowadzi się terapię antyretrowirusową.

reklama

Leki antyretrowirusowe powinno się przyjąć najlepiej w ciągu 2 – 3 godzin po ryzykownym zdarzeniu, wówczas zwiększa się szansa na uniknięcie zakażenia. Według najnowszego stanu wiedzy profilaktyka antyretrowirusowa jest najskuteczniejsza, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia.

W Łodzi taką terapię można uzyskać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Wł. Biegańskiego, przy ul. Kniaziewicza 1/5. Krajowe Centrum ds. AIDS radzi, by w przypadku długiego oczekiwania na terapię antyretrowirusową zgłosić się bezzwłocznie do dowolnej kliniki chorób zakaźnych.

Co, gdy wynik badania okaże się pozytywny?

- Czeka nas drugie badanie, które potwierdzi, czy naprawdę jesteśmy zakażeni czy może pierwszy wynik był tylko fałszywie dodatni. Osoby zakażone jeszcze w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym dostaną pakiet informacji, gdzie mają się zgłosić na dodatkową diagnostykę. Sami pracownicy Punktu zadzwonią też w imieniu osoby zakażonej do szpitala zakaźnego im. Biegańskiego, by umówić na pierwszą wizytę
u lekarzatłumaczy Paweł Filipiński ze Stowarzyszenia Pomocy „Słyszę Serce”, koordynator Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego w Łodzi.

Źródło: Mat. prasowy / aids.gov.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama