Reklama

Wielki sukces młodej łodzianki. Opowiadanie Kasi Malczewskiej opublikowane w książce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wielki sukces młodej łodzianki. Opowiadanie Kasi Malczewskiej opublikowane w książce - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Jesienią opowiadanie Kasi będzie można przeczytać w książce | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Katarzyna Malczewska z Łodzi oraz Alicja Koperska z Kodręba zostały laureatkami 7. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”.

Jest to największy w kraju konkurs dla młodych twórców, w którym nagrodą dla laureatów jest prawdziwy książkowy debiut. Zwycięskie teksty zostaną opublikowane w książce, która ukaże się na rynku już jesienią tego roku! Konkurs jest organizowany przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. 

Łodzianki laureatkami 7. edycji konkursu literackiego  “Popisz się talentem"

W tym roku tematem przewodnim były Okulary Czasu. Jak wyjaśnia Bogna Piechocka, z PRart Media, to supergadżet, który mocno zmienia punkt widzenia - dzieciom pokazuje świat widziany oczami dorosłych, a dorośli w takich okularach widzą świat oczami dzieci. Uczniowie w swoich opowiadaniach mogli opisać, co według nich wyniknie z takiej nieoczekiwanej zmiany perspektywy. Młodzi twórcy popisali się prawdziwą kreatywnością! Na konkurs przysłano aż 1961 prac - spośród nich jury konkursowe wybrało 30 najlepszych tekstów, które jesienią zostaną opublikowane w książce pokonkursowej. Będzie w niej można znaleźć także opowiadania “Krok w przyszłość” Alicji Koperskiej i “Jajka Bogacza” Kasi Malczewskiej.

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem, jak mówi Bogna Piechocja,  jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki.

Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era.

 - wyjaśnia. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie jak zwykle przekazany  na cele charytatywne związane ze wsparciem dla dzieci. We wszystkich 7. edycjach konkursu wzięło udział już 20461 uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Barbara Kosmowska (pisarka, autorka książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 6 książek z debiutami literackimi dzieci: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” , “Zwierzaki mają głos”, “Startujemy w przyszłość” i “Detektywi w akcji”.

Kolejny sukces Kasi. "Twórcza i pracowita" 

Kasia jest uczennicą klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi. Jej wychowawczynią jest pani Marta Fesnak, która od nas dowiedziała się o sukcesie nastolatki. Jak słyszymy, jest to kolejna jej nagroda. 

Kasia jest bardzo wszechstronną osobą. Poza tym jest pracowita i bardzo twórcza. W ubiegłym roku również brała udział w konkursie literackim, którego nagrodą było opublikowanie opowiadania w książce

 - przyznaje Marta Fesnak. Dodaje, że uczennica bardzo dobrze radzi sobie również z językiem angielski, ma również sukcesy sportowe. 

Taki uczeń to jest duże wyzwanie również dla nauczyciela

 - śmieje się i dodaje, że jest z Kasi bardzo dumna. 

"Jajka Bogacza". Przeczytaj fragment opowiadania nagrodzonej łodzianki 

Wydawnictwo Nowa Era udostępniła nam fragmenty opowiadań młodych literatek. Dzięki temu możemy przekonać się, o czym napisała Kasia oraz jej koleżanka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kodrąbach - Alicja Koperska. 

“Jajka Bogacza” Katarzyna MalczewskaFerma „Jajka Bogacza” była najbardziej dochodowa w okolicy. Jej właściciel, Mścisław Bogacz przechadzał się po swoim gabinecie, od biblioteczki do biurka. Był siwym, postawnym mężczyzną o ostrym i zimnym głosie. Nagle wszedł pracownik i zaczął pytać szefa co zrobią z nadmiarem kur. Wtedy pan Mścisław zaczął krzyczeć, że przychodzą do niego, zamiast kupić więcej klatek. Kilka dni później przyjechała do niego wnuczka Zuzia. Była to drobna dziewczynka o orzechowych oczach i ciemnych włosach. Ledwo wybiegła ona z samochodu, zaczęła krzyczeć:
- Dziadku, Dziadku! Nie wyobrażasz sobie co się stało na pożegnaniu przedszkola.
- Co Zuziu ?
Zuzia zaczęła opowiadać, że zabrakło dla niej prezentu i że ze starej skrzyni skarbów przedszkolnych wyciągnięto dla niej okulary. Wyglądały one jak mały wehikuł czasu.
Dziadek powiedział:
- I to niby jest twój prezent? Na pewno wszystkie twoje koleżanki dostały słodycze i coś fajnego, a ty to?
Dziadek wzgardził okularami.

“Krok w przyszłość” Alicja Koperska: Przeczytałam instrukcję. Okazało się, że magiczne Okulary Czasu można nosić przez pięć minut. Nastawiłam więc minutnik. Założyłam okulary. Zobaczyłam siebie bardzo zmęczoną, ubraną w beżową marynarkę, z upiętymi w schludny koczek włosami. Nagle z kieszeni
marynarki usłyszałam bardzo nudny dźwięk. Kto mógł ustawić taki beznadziejny dzwonek?
Odebrałam telefon i usłyszałam wściekły głos szefa.
- Pani Aleksandro, spóźnia się Pani do pracy już całe pięć minut!
Usłyszałam dzwoniący budzik, ale nie mogłam przerwać rozmowy, zniszczyłoby to moją przyszłość. Miałam być na umówionym spotkaniu z ważnym klientem.
W końcu się rozłączył. Jak najszybciej zdjęłam okulary, ale to nic nie zmieniło. Próbowałam wiele razy i nic. Byłam przerażona! Jeszcze tak niedawno bawiłam się lalkami. Dopiero po chwili zrozumiałam, że właśnie stałam się dorosła! Miałam ochotę krzyczeć, że nie chcę!

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy