reklama
reklama

Wirtualna rzeczywistość w teatrze i nie tylko...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wirtualna rzeczywistość w teatrze i nie tylko... - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNowe technologie pomogą stworzyć nowe doświadczenia także w wielu dziedzinach sztuki.
reklama

Wirtualna rzeczywistość w teatrze i nie tylko...

Wirtualna rzeczywistość sprawia, że treść wydarzenia staje się nie tylko bardziej interesująca, ale i lepiej zaspokaja potrzeby współczesnego stylu życia ludzi. Dlatego po innowacyjne rozwiązania coraz chętniej sięga świat sztuki. Okulary wirtualnej rzeczywistości sprawdzają się w teatrze, z wirtualnej rzeczywistości częściej korzysta też Hollywood. Wkrótce rusza pierwsza trasa koncertowa, na której zamiast żywej piosenkarki wystąpi hologram.

 – Powstaje zupełnie nowe medium, ale VR pozwala też przybliżyć  tradycyjne formy sztuki – mówi Jacek Nagłowski, autor adaptacji spektaklu „Biesy” do wirtualnej rzeczywistości.

– Wirtualna rzeczywistość to przede wszystkim przyszłość naszego sposobu interakcji z rzeczywistością cyfrową – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Jacek Nagłowski, autor adaptacji spektaklu „Biesy” do wirtualnej rzeczywistości. – Powstaje nowe medium, dedykowane do bardzo różnych rzeczy, ale i kultura, sztuka i rozrywka będą miały w nim swoje miejsce. To nie konkurencja dla tradycyjnych mediów, ale zupełnie nowy obszar.

reklama

Rozrywka i sztuka bardzo chętnie sięgają po nowe technologie. Kathryn Bigelow, zdobywczyni Oscara, stworzyła w technologii VR w 2017 roku dokument „The Protectors” sprzeciwiający się kłusownictwu. Alejandro G. Iñárritu zdobył z kolei Oscara za instalację VR „Carne y Arena”. Również Ridley Scott i Robert Rodriguez prowadzą własne projekty związane z VR w filmie, zaś Alon Benari, Tal Zubalsky, Alex Vlack w projekcie „Broken Night” opowiadają historię małżeństwa, które po powrocie do domu znajduje intruza, przy czym widz może już wybierać narrację w kilku punktach filmu i oglądać sceny z różnych perspektyw.

Także teatr wykorzystuje VR w przedstawieniach. Steven Spielberg był jednym z wielu inwestorów, którzy poparli Dreamscape Immersive, oparty na doświadczeniach teatr VR. W Polsce można już obejrzeć „Biesy” zaadaptowane do wirtualnej rzeczywistości, które dają widzom wybór co do konstrukcji fabuły i sceny.

reklama

–Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy VR pojawi się w kinach na dobre, czy pojawi się w teatrze. Język tego medium jest na tyle odrębny, że wykształca własną dziedzinę kultury i własną dziedzinę sztuki. Jesteśmy zupełnie na początku tego zjawiska, natomiast w miarę, jak sama wirtualna rzeczywistość będzie się popularyzować i rozwijać, to również i język, który jest związany z wypowiedziami artystycznymi, będzie się rozwijał i chcielibyśmy być tego częścią – ocenia Jacek Nagłowski.

Nowe technologie z pewnością mogą uatrakcyjnić rozrywkę, ale też zadbać o komfort publiczności. Uczenie maszynowe wykorzystuje się także do obserwowania zachowań odbiorców, by scena mogła odpowiedzieć na ich potrzeby. Urządzenie może więc uchwycić na przykład zmęczenie publiczności, choćby podczas koncertów, a wtedy podpowiedzieć wykonawcom, by przeszli do nieco wolniejszej muzyki. Koncert może być także mieszaną kombinacją artystów w świecie rzeczywistym i wirtualnym, a dzięki technologii AR można nawet „ożywić” zmarłych artystów, organizując koncert hologramowy. Właśnie kilka dni temu, 25 lutego ruszyła pierwsza tego typu trasa koncertowa, na której hologram Whitney Houston zaśpiewa w Europie i Ameryce Północnej.

reklama

– Wymaga to jeszcze czasu, zanim ten język, który jest zupełnie inny od innych mediów, okrzepnie, zanim zostaną wybudowane konwencje związane z nim i zanim będziemy mogli porównywać utwory wirtualnej rzeczywistości do utworów realizowanych w innych mediach. Pewne hybrydy pomiędzy starymi formami artystycznymi a wirtualną rzeczywistością są w stanie nam to przybliżyć – podkreśla reżyser.


Źródło: Newseria.pl

Wprawdzie Łodzi nie ma na trasie koncertowej Whitney Houston, ale hologram będzie można podziwiać w Mińsku, Berlinie oraz Bratysławie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama