Reklama

Reklama

Wkrótce na drogach pojawią się nowe znaki i… nowe fotoradary. Dużo fotoradarów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wkrótce na drogach pojawią się nowe znaki i… nowe fotoradary. Dużo fotoradarów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 lipca 2019 roku, które wprowadza dwa nowe znaki D-51a informujące o odcinkowym pomiarze prędkości. Równocześnie Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje ustawienie sporej liczby nowych fotoradarów.

Reklama

Nowe oznaczenia mają pomóc kierowcom w lepszej orientacji na drodze w zakresie odbywającej się kontroli prędkości. Dotychczas wielu z nich albo nie wiedziało, że znajduje się na odcinku, gdzie rejestratory mierzą prędkość i czas przejazdu lub mając świadomość kontroli nadmiernie zwalniało, powodując spowolnienie ruchu na całym odcinku. Dzięki nowym oznaczeniom takie sytuacje mają się już nie powtórzyć.

"Obecnie znak D-51 stosowany jest zarówno dla pomiaru prędkości punktowego, jak też dla pomiaru odcinkowego. Oznakowanie pomiaru odcinkowego następuje przez umieszczenie tabliczki T-1a pod znakiem D-51, na której podawana jest długość odcinka pomiarowego, co nie stanowi wystarczającej informacji o obecności takiego pomiaru prędkości na drodze. Stąd potrzeba bardziej precyzyjnego poinformowania kierujących o odmiennym niż zazwyczaj sposobie wykonywania pomiaru" – tłumaczy ministerstwo w uzasadnieniu do wprowadzonych zmian

Nowe znaki dorgowe

Nowe znaki pojawia się na polskich drogach od 13 sierpnia.

Coraz więcej kontroli

Już niedługo jadąc w dłuższą trasę możemy częściej spodziewać się, że natrafimy na jakiś rodzaj urządzenia rejestrującego prędkość naszego pojazdu. Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje w krótkim czasie zainstalować 39 nowych radarów do odcinkowego pomiaru prędkości. Na tym jednak plany urzędników się nie kończą. Na polskich drogach wkrótce pojawi się 26 nowych fotoradarów stacjonarnych oraz 35 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle (5 z nich będzie się znajdować na przejazdach kolejowych). Dodatkowo planuje się uruchomienie 11 nowych fotoradarów mobilnych.

Co więcej, GITD planuje także wymianę starych fotoradarów na nowe urządzenia. Z 500 obecnie funkcjonujących fotoradarów wymienionych zostanie 247 sztuk starego sprzętu.

Odcinkowy pomiar prędkości

Idea działania OPP jest bardzo prosta. Na początku kontrolowanego odcinka drogi zostanie ustawiona konstrukcja, na której zostaną zamontowane kamery wyłapujące tablice rejestracyjne nadjeżdżających pojazdów. Taka sama struktura będzie się znajdowała na końcu odcinka. System po odczytaniu numerów rejestracyjnych pojazdu na początku i końcu kontrolowanego odcinka obliczy na podstawie czasu przejazdu jego średnią prędkość. Jeśli pojazd poruszał się za szybko, na kierowcę zostanie nałożony mandat.

Obecnie na terenie kraju działa 20 punktów odcinkowego pomiaru prędkości. W województwie łódzkim znajdują się 3 takie punkty:

  • na drodze nr 48 w Tomaszowie Mazowieckim
  • na drodze nr 74 w miejscowości Kluki
  • na drodze nr 72 w Złotnej
Od połowy sierpnia będą one oznaczone nowymi znakami drogowymi.

Źródło: Dziennik.pl / Ministerstwo Infrastruktury

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy