Reklama

Reklama

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 od 75 lat działają na rynku.

Opublikowano: czw, 2 wrz 2021 10:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dorobek i tradycja pozwoliły Wojskowym Zakładom Lotniczym Nr 1 na nieustanne poszerzanie kompetencji. Firma przeszła wiele zmian i transformacji, a jej ciągły rozwój, wysokie kwalifikacje pracowników i liczne inwestycje uplasowały ją w czołówce najbardziej liczących się przedsiębiorstw w branży lotniczej. Tegoroczny jubileusz to nie tylko okazja, by spojrzeć wstecz, ale także wskazać na wyzwania, które stoją przed spółką.

Początki Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 (WZL1) sięgają lat czterdziestych XX wieku. Wówczas funkcjonowały jako Lotnicze Warsztaty Nr 1, a ich siedziba mieściła się na Placu Leonarda w Łodzi. Tymczasem w Dęblinie znajdował się samodzielny pododdział Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Ostatecznie w latach pięćdziesiątych łódzkie Warsztaty zostały przeniesione na ulicę Dubois.
W 1960 roku Zakłady wyremontowały pierwszy śmigłowiec SM-1. W dalszych latach rozszerzały swoje kompetencje na kolejne wiropłaty przyjmując na początku lat 90. XX w. do remontu Mi-24, a następnie Mi-8, Mi-17 oraz Mi-14. W 1982 roku Lotnicze Zakłady Remontowe Nr 1 stały się Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1. Natomiast w 2011 przejęły majątek gospodarstwa pomocniczego Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 3 w Dęblinie. Trzy lata później weszły w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).
75 lat tradycji i zebranego doświadczenia w realizacji obsług, remontów oraz modernizacji samolotów i śmigłowców uczyniły z Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 liczącą się firmę w branży lotniczej oraz jednego z liderów PGZ. Osiągnięte w ostatnich latach przez pracowników i Zarząd sukcesy przyczyniły się do zbudowania stabilnej i mocnej pozycji firmy. Spółka wypracowuje wzrost przychodów ze sprzedaży i zwiększa wartość majątku oraz zysku. Wszystko to pozwala jej realizować nowe inwestycje oraz wdrażać projekty badawczo-rozwojowe. Tylko w ostatnich latach na terenie WZL1 powstało nowoczesne lądowisko dostosowane do pracy w nocy, jeden z najnowocześniejszych w Europie hangarów lotniczych o łącznej powierzchni 5000 m2 i Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych działające m.in. w zakresie realizacji programu offsetowego Wisła. Jeszcze w tym roku zakończy się budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego z Centrum Badań Nieniszczących. Spółka stanowi Centrum Serwisowe Śmigłowców Sił Zbrojnych RP i jest zaangażowana w realizację programów narodowych takich jak CSAR ZOP, WISŁA, KRUK, PERKOZ, KONDOR i BSP, a już niebawem będzie serwisować nowe w polskiej armii śmigłowce AW101 Merlin. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 stawiają na stały i zrównoważony rozwój. Liczne
2
inwestycje, wdrażanie w przedsiębiorstwie strategii Lean Management i dbałość Zarządu o najmniejsze szczegóły strategii zarządzania Spółką otwierają przed nią nowe możliwości i pozwalają planować dalsze działania na wiele kolejnych lat.
* * *
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1), z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Dęblinie, to jeden z liderów wśród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przez 75 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 60 lat specjalizuje się w obsługach, serwisowaniu i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych. Podstawową i kluczową działalnością WZL1 są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, silników lotniczych rodziny TW3-117 oraz obsługi samolotów szkolnych, wojskowych i cywilnych. WZL1 zostały również wskazane jako Centrum Wsparcia Eksploatacji (Centrum Serwisowe) Śmigłowców AW 101 Merlin dla Sił Zbrojnych RP.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników i osiąga ponad 5,5 mld złotych rocznego przychodu. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.