Zanieczyszczenia powietrza są główną przyczyną zagrożeń środowiska. O zanieczyszczeniu możemy powiedzieć, gdy w składzie powietrza obecne są gazy, ciecze i ciała stałe nie będące jego naturalnymi składnikami lub też występujące w stężeniach nieodpowiadających naturalnemu składowi atmosfery ziemskiej. Są one zarazem najbardziej niebezpiecznym rodzajem zanieczyszczeń, gdyż nie da się ich ograniczyć do określonego obszaru.
!reklama!
Z uwagi na swoją mobilność mają możliwość skażenia obszarów na dużych odległościach.
Na szczęście w Łodzi i okolicach wszystkie wskaźniki pokazują, że obecnie stężenie niebezpiecznych dla zdrowia drobnych pyłów PM 10 jest na niskim poziomie i nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców.
Pozytywne są także dane, które Dziennik Łódzki przytoczył na podstawie raportu WHO. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w naszym regionie średnie roczne stężenie pyłu PM 10 mieści się w przyjętej dla Polski normie.
W samej Łodzi średnie roczne stężenie pyłu PM 10 wynosi 38 μg/m³.
W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób: poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy); poziom informowania: 100 µg/m3 (dobowy); poziom alarmowy: 150 µg/m3 (dobowy).
Ostatni komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM 10 w naszym regionie miał miejsce w październiku 2019 roku. Wówczas w Radomsku odnotowano stężenie pyłu PM 10 na poziomie 103 µg/m3 .
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.