Akcję mającą na celu uhonorowanie bohaterskich czynów żyjących obrońców Stolicy realizują od 2016 roku dwie organizacje z Wrocławia: Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria, których misji przyświeca zwięzłe hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Włącz historię: BohaterON
Nazwa akcji wzięła się z połączenia dwóch wyrazów - polskiego słowa „bohater” i angielskiego „ON”. Jak tłumaczą organizatorzy, angielskie „ON” zapożyczyli od przymiotnika „on-off”, by swego rodzaju grą słów dać odbiorcom przekaz: włącz historię bohatera.
„Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania” – czytamy na stronie kampanii.
Napisz do Bohatera
Dzięki kampanii BohaterON każdy może napisać do wybranego uczestnika Powstania Warszawskiego kartkę, pocztówkę, list czy wykonać laurkę. Jak podają organizatorzy, w ciągu ostatnich trzech edycji kampanii do bohaterów walk o Stolicę wysłano 506 051 kartek. - Wszystkie dowody uznania za naszym pośrednictwem trafiły do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń – przyznają organizatorzy.Żeby wysłać kartkę do wybranego Powstańca Warszawskiego trzeba kupić albo własnoręcznie wykonać kartkę okolicznościową czy widokówkę, np. ze swojej miejscowości. Można również pozwolić sobie na dłuższe formy wypowiedzi pisząc list. Minione edycje kampanii pokazały, jak wielką wartość dla Powstańców mają nasze słowa.
Nadawcy, którzy zdecydują się umieścić na kartce własne dane, mogą się spodziewać odpowiedzi od swojego bohatera. Imiona i nazwiska oraz pseudonimy uczestników walk o Stolicę znajdziemy na stronie akcji: bohateron.pl. Kartkę wysyłamy na (wskazany na stronie kampanii) adres pocztowy fundacji lub dostarczamy do jej siedziby osobiście. Można również skorzystać z opcji wysłania kartki on-line, bez żadnych kosztów, a Fundacja ją wydrukuje i również przekaże na ręce wskazanego przez nas czcigodnego adresata.
Nie tylko kartki
Zaangażowani w kampanię nie poprzestają na samych tylko gestach pamięci w postaci wysyłanych kartek do uczestników powstańczych walk o Warszawę, ale chcą podtrzymywać wspomnienie o nich przez cały rok. Coraz liczniejsze grono wolontariuszy pomaga Powstańcom Warszawskim w ich codziennych obowiązkach, nawet w remontach. Organizacje zajmują się też m.in. koordynowaniem pomocy medycznej dla bohaterów z 1944 roku. W Sieci są dla nich organizowane zbiórki pieniędzy, z których finansuje się zakup oraz dowóz domowych obiadów.W ubiegłym roku kampanię BohaterON wzbogacono o zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej projekt „Świąteczna Paczka dla Powstańca”. W ramach akcji, Powstańcy na Boże Narodzenie otrzymali bony o wartości 250 zł, na realizację ich indywidualnych potrzeb.
Młodzi poznają bohaterów
Ważną częścią kampanii jest edukacja młodzieży w szkołach. - Pokazujemy, że historia nie musi być nudna, jej treści można przekazać w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie – mówią organizatorzy. Dla uczniów są realizowane warsztaty z elementami edukacji pozaformalnej oraz spotkania z Powstańcami. Nauczyciele mogą korzystać ze specjalnych seminariów i otrzymać gotowe konspekty, by prowadzić niestandardowe lekcje historii dla swoich uczniów.
Nowe wyróżnienie
W związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą wybuchu powstańczego zrywu obrońców Stolicy, organizatorzy kampanii ustanowili Nagrody „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich”. Wyróżnieniem mają być honorowane działania firm, organizacji pozarządowych, instytucji czy osób prywatnych, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do pielęgnowania pamięci o historii Polski i jej bohaterach. Nagroda jest kolejnym elementem wpisującym się w promocję patriotycznych postaw i działań propagujących wiedzę o historii Polski XX wieku. - W szczególnym roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę – tłumaczą organizatorzy.Źródło: bohateron.pl
Zobacz też:
- Dziś łódzkie uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
- Łódzcy mundurowi pobiegli dla Powstańców Warszawy
- Z miasta kamienic do miasta ruin. Łodzianie w Powstaniu Warszawskim
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.