reklama
reklama

Wyższa kultura zabytkowej technologii. Masterclass z Maestro: EC 1 Łódź Miasto Kultury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyższa kultura zabytkowej technologii. Masterclass z Maestro: EC 1 Łódź Miasto Kultury  - Zdjęcie główne

Wyższa kultura zabytkowej technologii. Masterclass z Maestro: EC 1 Łódź Miasto Kultury (fot. TuŁódź.pl)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź EC1 Łódź Miasto Kultury to zjawisko unikatowe na skalę światową. Zabytkowe obiekty dawnej elektrociepłowni opowiadają dziś nie tylko o przetwarzaniu energii, ale także eksponują, publikują i promują kulturę wysoką, która doskonale odnajduje się i komponuje z ceglano-stalowo-szklaną architekturą.
reklama

Michał Kędzierski, rzecznik prasowy i szef działu, który buduje doświadczenie klienta w Centrum Nauki i Techniki EC1, jest dla nas absolutnym Maestro w swoim fachu. Pośród wielu zadań, które wykonuje zawodowo na co dzień, na plan pierwszy wybijają się jego prace promocyjne pokazujące placówkę, w której pracuje. To, co urzeka i pociąga w jego pracy, to ogromna pasja i zaangażowanie. Podczas naszych wielokrotnych spotkań promocyjnych, konferencji prasowych czy produkcji filmowych Michał Kędzierski z niezmienną energią i błyskiem w oku ujawniał kolejne tajniki, niespodzianki i atrakcje tego niesamowitego miejsca. Z dumą pokazywał postindustrialne przestrzenie, opowiadał o znakomitych gościach i wydarzeniach  goszczących w murach dawnej elektrociepłowni. 

Miejsce zupełnie niesamowite, jakim jest wielka dawna hala maszyn - jedno z kultowych miejsc EC1 - stworzona jest do eksponowania i organizacji wydarzeń kulturalnych najwyższego lotu: koncertów, spektakli, konferencji. Dobrym przykładem może być organizacja spektaklu „Cyberiada” wg Stanisława Lema - wydarzenie doskonale wpisujące się w technologiczną przestrzeń obiektu. Innym, zdecydowanie wybitnym zjawiskiem była wystawa „Leonardo da Vinci - energia umysłu” pokazująca myśl technologiczną zrodzoną w umyśle genialnego konstruktora, myśliciela i artysty. 

Dumę twórców widać w EC1 także w architekturze. Dbałość o szczegóły, fantastyczne ornamenty, secesyjna klatka schodowa w obiekcie produkującym dawniej prąd i parę - to wszystko tworzy niesamowitą aurę sztuki użytkowej obecnej w EC1 na każdym kroku. W czasie gdy obiekt powstawał, a było to, przypomnijmy, sto lat temu, architektura obiektu musiała budzić zachwyt. Podobnie jest i dziś. Samo wejście wywołuje efekt „WOW!”, jednak i dzisiejsi gospodarze EC1 nie pozostają w tyle z pomysłami i technologiami użytkowymi dającymi nową jakość, także estetyczną. Świetnym tego przykładem mogą być zielone dachy i mnóstwo rozwiązań ekologicznych zastosowanych w budynkach całego kompleksu. Żeby to dobrze zobaczyć i docenić walory takich instalacji specjalnie udaliśmy się z naszym Maestro na platformę widokową górującą nad obiektem. To trzeba zobaczyć!

Innym bardzo interesującym projektem tworzonym w EC1 Łódź Miasto Kultury to budowa Narodowego Centrum Kultury Filmowej, zaplanowanego wraz z własnym kinem Polonia we wschodniej części kompleksu. Także Centrum Komiksu, gdzie oprócz klasycznej sztuki komiksu znajdzie się miejsce dla supernowoczesnych technologii gier komputerowych. Oba projekty mają charakter unikatowy w skali kraju, na pewno też będą wzbudzać ogromne zainteresowanie miłośników kina, komiksu i gier komputerowych z całego świata. 

Nasz Maestro z wielkim zaangażowaniem oprowadził nas po zakamarkach królestwa technologii, które de facto jest świetną promocją kultury. Pokazał nam świat kreacji, w którym technologia ma służyć, a nie dominować. Ma być pomocą, narzędziem, sposobem komunikacji, nie zaś celem. Ważniejsza bowiem jest kultura, zwłaszcza ta czyniona rękami odwiedzających EC1 gości. Wytwory ich fantazji przekształcone w realne dzieła są dowodem, że skomplikowany świat technologii może służyć kulturze i może ją wspierać.  W EC1 Łódź Miasto Kultury dwa pozornie odległe światy łączą się, uzupełniają i tworzą nową, unikalną na skalę światową jakość. Choćby dlatego warto skorzystać ze spotkania z naszym Maestro, by potem przyjechać, dotknąć i zobaczyć i posmakować tych niesamowitych zjawisk. 

"EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi - zobacz dodatkowe materiały

Historie Przyszłości 2020

Trwa czwarta edycja "Historii Przyszłości" - warsztatów filmowych, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej.  Tym razem uczestnicy zajmą się polską klasyką science fiction!

Pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców przez kilka tygodni będzie można oglądać, dekodować i rozkładać na czynniki polskie filmy, a następnie stworzone zostaną inspirowane nimi etiudy filmowe. Pomogą w tym specjaliści z zakresu filmoznawstwa, scenariopisarstwa, storyboardów, reżyserii, zdjęć filmowych, scenografii, oświetlenia, montażu i dźwięku.

Ciekawe jaka będzie odpowiedź uczestników na “Obi, oba. Koniec cywilizacji” Piotra Szulkina i jego wizję życia w postapokaliptycznym bunkrze oraz na polsko-enerdowski film "Milcząca gwiazda" Kurta Maetziga z 1960 roku o ekspedycji na obcą planetę.

Spotkania odbywają się od października do grudnia 2020 na terenie kompleksu „EC1 Łódź - Miasto Kultury”:

  • 2.X.2020 | seans filmowy
  • 3.X.2020 | analiza filmu
  • 10.X.2020 | scenariusz
  • 23 lub 24.X.2020 | preprodukcja
  • 31.X.2020 | storyboard
  • 21.XI.2020 | plan zdjęciowy
  • 05.XII.2020 | montaż
  • 11-12.XII.2020 | dźwięk
  • 18-19.XII.2020 | esej filmowy i finał projektu
Jeśli zajęcia nie będą mogły odbyć się stacjonarnie, część z nich zostanie przeprowadzona online, a część w późniejszym terminie. Obowiązuje reżim sanitarny - na terenie kompleksu EC1 będziemy się poruszać w maseczkach, a podczas zajęć zachowywać dystans. Kontakt: warsztatynckf@ec1lodz.pl, +42 661 780 002

Zobacz jak wyglądały "Historie Przyszłości" 2019.

Podczas innowacyjnych w formie spotkań grupy złożone z uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, licealistów, studentów i - po raz pierwszy - osób dorosłych, pod okiem profesjonalistów poznawali tajniki tworzenia scenariuszy, przygotowania storyboardów, wyboru lokacji i organizacji planu filmowego. Sami stanęli przed i za kamerami, zmontowali i udźwiękowili materiał.

W 2019 roku uczestnicy pracowali z filmami:

"Cudowne dziecko" Waldemara Dzikiego

"Golem" Piotra Szulkina

"Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama