Reklama

Reklama

Wzrost płacy minimalnej może zrujnować małe firmy? Kto skorzysta na podwyżce?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wzrost płacy minimalnej może zrujnować małe firmy? Kto skorzysta na podwyżce?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od tego roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrasta o 350 złotych i wyniesie 2600 złotych. Wzrost płacy minimalnej oznacza dla polskich pracodawców zwiększenie kosztów pracy o 420 zł, a to zdaniem niektórych ekspertów może zrujnować małe firmy.

Reklama

Problem nadmiernego obciążenia małych przedsiębiorstw podniesieniem kwoty płacy minimalnej zawuaża dziennik "Rzeczpospolita". Na łamach gazety można przeczytać, że firma zatrudniająca 200 osób musi się liczyć z dodatkowymi kosztami w kwocie 1 mln złotych rocznie.

Kto skorzysta na podniesieniu płacy minimalnej?

Przypomnijmy, że rząd do roku 2024 zamierza podnieść płacę minimalną w Polsce do poziomu 4 tys. złotych brutto. Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, na podniesieniu kwoty płacy minimalnej powinno skorzystać około 1,5 mln osób pracujących w takich branżach, jak: usługi sprzątania i ochrony, gastronomia, hotelarstwo i turystyka, czy handel.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, prognozy dla rodzimych przedsiębiorców nie są najlepsze, jeżeli zamierzenia rządu zostaną spełnione w najbliższych latach. Ponadto, zauważa Kozłowski, takie regulacje powinny być uprzednio konsultowane z partnerami społecznymi.  

- (…) ustawa o minimalnym wynagrodzeniu przewiduje, że takie podwyżki powinny być co roku przedmiotem negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego pomiędzy partnerami społecznymi, a wzrost minimalnego wynagrodzenia powinien uwzględniać aktualną sytuację gospodarczą i prognozy na przyszłość - wskazuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Firmy będą szukały pieniędzy: zwolnienia, podwyżki cen?

Niektóre firmy, by się dostosować do nowych regulacji, już planują restrukturyzacje i zwolnienia pracowników, inne szukają środków w podwyżkach cen swoich towarów i usług.

"Rz" podaje, że w pierwszej kolejności można się spodziewać zwolnień wśród cudzoziemców, których zatrudnienie z założenia ma najczęściej charakter nietrwały. Kolejny aspekt to mniejsze koszty zwolnień obcokrajowców, którzy zwykle pracują na umowy czasowe.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, małe podmioty gospodarcze mogą nie udźwignąć zapowiadanych przez rząd podwyżek płacy minimalnej, podczas gdy całą sytuację może dodatkowo pogorszyć przewidywane spowolnienie gospodarcze.

Źródło: Rzeczpospolita / Money.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy