Yiddish Tango - Olga Avigail i Tango Attack
Uroczysty otwarcie obchodów i koncert inauguracyjny "Yiddish Tango" - Olga Avigail & Tango Attack odbędzie się 29 stycznia (środa) w Teatrze Jaracza w Łodzi.Polskie tango przedwojenne to owoc splotu pierwiastków słowiańskich i żydowskich, z nieustanną inspiracją tangiem argentyńskim w tle. Stolicą tanga była wówczas Warszawa z jej kawiarniami, kabaretami, rewiami. Autorami zaś, w znakomitej większości, byli twórcy żydowskiego pochodzenia. Teksty pisali Julian Tuwim, Władysław Szlengel, Andrzej Włast, muzykę zaś Henryk Wars, bracia Gold, czy Jerzy Petersburski. To oni też w dużej mierze ukształtowali oblicze nowoczesnej polskiej kultury rozrywkowej. Dzięki nim, istniała ciągła kulturowa wymiana pomiędzy obiegiem polskim i jidiszowym.
Po wybuchu wojny wielu z nich znalazło się po drugiej stronie muru – w zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Polsko-żydowskie tango siłą “rozdzielono” jak kochanków, niegdyś niemal nierozłącznych. W czasie Holocaustu tango pełniło podwójną rolę. Z jednej strony było narzuconym przez Nazistów elementem repertuaru obozowych kapel, grywanym często w trakcie egzekucji, z drugiej strony w gettach i obozach pisano nowe tanga, które wyrażały bolesne doświadczenia ich autorów. W obu przypadkach tango, jako świadek wszechobecnej śmierci niosło o niej opowieść.
Na koncercie pojawią się zarówno tanga w jidysz, jak i po polsku. Nie zabraknie też tanga kołysanki, napisanej w łódzkim getcie przez Szaję Szpigla do muzyki Dawida Bajgelmana.
Olga Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango
Teatr Jaracza w Łodzi
29.01.2020 godz. 18.00
Źródło: Teatr Jaracza
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.