Zabudowania dawnej fabryki, założonej w XIX wieku, są obecnie adaptowane na potrzeby projektu typu mixed-use, który ma połączyć funkcje mieszkaniowe, biurowe, handlowo-usługowe oraz rekreacyjne.
Historia Widzewskiej Manufaktury. Kiedy powstała?
Przedsiębiorstwo w tej lokalizacji, znanej nam jako Widzewska Manufaktura bądź WIMA, założone zostało w latach 70. XIX w. Działała tam wtedy pierwsza farbiarniam przekazana ostatecznie do Juliusza Kunitzera. To on namówił do współpracy swojego imiennika, Juliusza Heinzla. Wspólnie stworzyli dom handlowy w 1880 roku, a następnie (w 1889 r.) „Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Heinzel i Kunitzer”.Kompleks przejmowano wielokrotnie, innymi popularnymi właścicielami była rodzina Konów. Firma objęła nieruchomości w całej Łodzi, nie tylko na Widzewie. Od 2009 roku obiekt pełnił funkcję ośrodka kultury.
Widzewska Manufaktura. Jak zmieni się to miejsce?
Ośrodkiem tej lokalizacji, miejscem spotkań wszystkich użytkowników zabytkowego kompleksu ma być 100-letni park z fontanną. Modernizacja Widzewskiej Manufaktury obejmie poza tym 4 zabytkowe budynki historyczne z przeznaczeniem mieszkalno-usługowym. Powstanie 34 000 m2 powierzchni biurowej, a także 400 mieszkań na wynajem.
Tak wkrótce wyglądać ma Widzewska Manufaktura. / wizualizacja Cavatina Holding
– Naszą główną misją jest stworzenie przyjaznego mieszkańcom miejsca, z poszanowaniem jego historycznego dziedzictwa, a jednocześnie wyróżniającego się nowoczesnością i walorami funkcjonalnymi na najwyższym poziomie
— mówił redakcji TuŁódź.pl Daniel Draga, wiceprezes zarządu Cavatina Holding.
Firma zajmująca się inwestycją zapowiedziała również, że w miejscu WIMY organizowane będą koncerty i inne wydarzenia, nawet podczas prac budowlanych. „To miejsce ma ogromny potencjał i chcemy go dobrze wykorzystać” — mówił nam Daniel Draga.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.