reklama
reklama

Zabytkowy pałac PKO BP w Łodzi na sprzedaż. Czy znajdą się chętni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od blisko roku była już siedziba PKO Banku Polskiego przy al. Kościuszki 15 stoi pusta. W tym czasie nie znalazł się chętny na zakup tej pięknej, acz niewątpliwie trudnej do utrzymania nieruchomości. Czy „pałac” przy al. Kościuszki podzieli los Sukcesji? A może znajdzie się inwestor, który zakupi nieruchomość?
reklama

Dlaczego PKO BP opuścił budynek przy al. Kościuszki w Łodzi?

Ogromny budynek przy al. Kościuszki, w pobliżu skrzyżowania z ul. 6 Sierpnia, od zawsze był kojarzony właśnie z PKO Bankiem Polskim. Miejsce to znał niemal każdy mieszkaniec Łodzi. Dlaczego więc postanowiono zrezygnować z tej lokalizacji?

- Nieruchomości o niewątpliwym walorze historycznym, jakim jest dawna siedziba Oddziału 1 przy Kościuszki w Łodzi, są obarczone wieloma przeszkodami architektonicznymi uniemożliwiającymi zapewnienie klientom odpowiedniego standardu obsługi - mówi Małgorzata Witkowska z PKO Banku Polskiego.

Nowa siedziba PKO BP Oddziału 1 w Łodzi mieści się w biurowcu HiPiotrkowska przy ul. Piotrkowskiej 157A. 

- Nowe wnętrze nawiązuje do poprzedniej, zabytkowej siedziby. W sali głównej i we wszystkich pokojach spotkań znajdują się wielkoformatowe wydruki przedstawiające dawne wyposażenie, stolarkę i meble. Dzięki temu nowa placówka zyskała wyjątkowy charakter łącząc tradycję z nowoczesnością - wyjaśnia Witkowska.

Budynek PKO BP przy al. Kościuszki na sprzedaż. Czy znajdzie się chętny?

Nieruchomość wystawiona od kilku miesięcy na sprzedaż nie przyciąga rzeszy zainteresowanych. Obecnie oczekiwana przez właściciela cena wynosi 17 500 000 zł netto. Mimo to w PKO BP wierzą, że budynek uda się sprzedać i to w dobre ręce.

- Decyzję o przeznaczeniu do sprzedaży poprzedziła szeroka analiza lokalnego rynku oraz potrzeb naszych klientów. Sprzedając nieruchomości dokładamy wszelkich starań, aby nabywca gwarantował wykorzystanie budynku z poszanowaniem jej historycznego charakteru i korzyścią dla lokalnej społeczności - komentuje Małgorzata Witkowska z PKO Banku Polskiego. - Bank w ostatnich latach sprzedał podobny budynek m.in. w Szczecinie, gdzie nabywcą była ASP - dodaje.

Nie jest jednak tajemnicą, że tak duże i zabytkowe nieruchomości w Łodzi nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem inwestorów. Nie tak dawno przecież pisaliśmy o budynku przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Mickiewicza. Swoje problemy ma także Sukcesja.

Szansą w tym przypadku może być fakt, iż na sprzedaż nie jest przeznaczony jeden budynek, a aż trzy, które różnią się od siebie wiekiem, liczbą kondygnacji, powierzchnią, a także standardem.

Piękny pałac przy al. Kościuszki w Łodzi ma już ponad 100 lat

Budynek przy al. Kościuszki, w którym do niedawna mieścił się największy oddział PKO BP w Łodzi, powstał latach 1911-1913 i od początku swojego istnienia pełnił funkcję siedziby banku. Wybudowany został jako siedziba Banku Handlowego w Łodzi, który powstał z inicjatywy największych łódzkich fabrykantów w latach 70. XIX wieku.

Bank Handlowy funkcjonował w budynku do 1936 r. Następnie budynek został przejęty przez Pocztową Kasę Oszczędnościową, która funkcjonowała do 1950 r., po czym stał się siedzibą Powszechnej Kasy Oszczędnościowej Banku Państwowego (obecna nazwa Bank PKO BP S.A.). 

Budynek powstał wg projektu niemieckiej firmy Bieleneberg und Moser. Architektura budynku silnie nawiązuje do wczesnego modernizmu z elementami neobarokowymi. Motyw meandru oddziela masywny rustykowany cokół od reszty elewacji pokrytej kamieniem. Obiekt wyposażony jest w dwa rzędy dużych prostokątnych okien. 

Szczególnie okazały jest czterokolumnowy portyk, w którym znajduje się główne wejście do budynku. We wnętrzu obiektu oraz na elewacji budynku można dostrzec elementy dekoracyjne w postaci zwierząt o określonej symbolice tj.: chomiki będące alegorią gromadzenia i zaradności, sowy – symbol mądrości, lew i orzeł – symbole potęgi i bogactwa, postać oracza symbolizującego pracowitość.

Budynek ten jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem rejestru A/91.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama