Pomysł narodził się gdy zastanawiano się jak obchody 110-lecia Widzewa wpisać w plan wydarzeń miejskich. Wszystko zostało odroczone w czasie ze względu na pandemię koronawirusa, ale teraz temat powrócił. Odpowiedni projekt uchwały zgłosili już radni KO – Marcin Gołaszewski i Marta Przywara, która prywatnie jest wielką kibicką Widzewa.
!reklama!
- Zbigniew Boniek to osoba, która zrobiła dla Łodzi bardzo dużo. Co prawda od jego sukcesów sportowych minęło już parę lat, ale w dalszym ciągu przyczynia się do promowania naszego miasta. Przykładem mogą być chociażby mistrzostwa świata do lat 20 z ubiegłego roku, które PZPN pod przewodnictwem Bońka zorganizował m.in. w Łodzi - opowiada Przywara.
To zdanie podziela również przewodniczący rady miejskiej.
- To osoba mocno związana z naszą łódzką społecznością, która jest identyfikowana nie tylko w Polsce i Europie, ale na całym świecie. Zasługuje na uhonorowanie zarówno jako legendarny piłkarz Widzewa i reprezentacji, jak i obecny prezes PZPN. To ikona polskiej piłki nożnej – mówi Marcin Gołaszewski.
Gołaszewski zwraca uwagę, że nadanie tytułu honorowego obywatela Zbigniewowi Bońkowi byłoby docenieniem jego pracy na rzecz Łodzi, kariery sportowca oraz kończącej się prezesury w PZPN.
Tytuły zostaną przyznane na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej - nie wykluczone, że jeszcze we wrześniu. W poprzedniej kadencji tytuł ten otrzymali inni przedstawiciele świata sportu: koszykarz Marcin Gortat i pływaczka Aleksandra Urbańczyk.
Zbigniew Boniek razem z Widzewem zdobył dwa tytuły mistrza Polski – w 1981 oraz 1982 roku. Osiągnął z Widzewem ogromny sukces, docierając do 1/8 finału Pucharu UEFA w sezonie 1980/1981. Wynik był tym bardziej spektakularny, że w tamtej edycji RTS pokonał na swojej drodze takie tuzy klubowej piłki jak Manchester United czy Juventus Turyn, do którego kadry dołączył rok później. Z włoskim klubem zdobywał najważniejsze tytuły – mistrzostwo i puchar Włoch, Puchar Europy, Puchar Zdobywców Pucharów. W roku 1985 roku przeszedł do AS Roma, gdzie po trzech latach zakończył karierę.
W latach 2004- 2006 był współwłaścicielem Widzewa, którego odbudowę przez lata wspierał. Od 2012 roku pełni funkcję prezesa PZPN.
źródło: Wikipedia, Gazeta Wyborcza
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.