reklama
reklama

„Ziemia Obiecana” i „Człowiek z Manufaktury" w Wielkim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Ziemia Obiecana” i „Człowiek z Manufaktury" w Wielkim - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Listopadowy tydzień w Teatrze Wielkim będzie znakomitą okazją by przypomnieć sobie jak przez lata zmieniał się punkt widzenia na łódzką historię.
reklama

„ZIEMIA OBIECANA” i „CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY’ w Wielkim

Łódź to jedno z nielicznych miast na świecie, obok Osaki i Manchesteru, które rozwijało się tak dynamicznie. Wiek XIX przyniósł mu wiele wzlotów i upadków – wielkie fortuny, strajki i protesty włókniarek, które te fortuny budowały. Z kolei wiek XXI – balet i operę o tych burzliwych wydarzeniach. Listopadowy tydzień będzie znakomitą okazją by przypomnieć sobie jak przez lata zmieniał się punkt widzenia na łódzką historię poczynając od „Ziemi Obiecanej” Reymonta i Wajdy w baletowym ujęciu Greya Veredona, aż po najnowszy obraz pokazany w „Człowieku z Manufaktury”. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na TYDZIEŃ ŁÓDZKI szczególnie studentów (w każdym wieku!), dla których przygotował specjalne ceny biletów.

CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY - spektakle 9 i 10 listopada 2019

Premierowe spektakle zaprezentowały nowe gwiazdy - Michała Sławeckiego kontratenora, który wystąpi w roli Konia-marynarza oraz Michała Barczaka (w roli Prokuratora/Przybysza), tancerza baletowego robiącego obecnie karierę aktora dramatycznego. Jest to także jedyna opera, w której śpiewa się o uzyskaniu pozwolenia na budowę (dzisiejszej Manufaktury). Spektakl nagrodzony został specjalną Złotą Maską i nominowany został do prestiżowych nagród Złote Spinacze 2019 – jako pierwsza na świecie opera o mieście.             

O fenomenie spektaklu przekonać się mogli m.in. widzowie, którzy przybyli na plenerową premierę, która miała miejsce na Rynku Manufaktury. Wśród gości znalazły się również łódzkie włókniarki, będące pierwowzorem postaci występujących w drugim akcie opery.

W bezprecedensowym – nie tylko w skali kraju - wydarzeniu wzięły udział tysiące osób, oni nie mogli się mylić! Poddaj się tamtym emocjom i przyjdź do Teatru Wielkiego w Łodzi 9 lub 10 listopada.

„Człowiek z Manufaktury” to opowieść, która sięga do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii.  W pierwszym akcie znalazły się epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się już około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Poltex" po upadku PRL-u, w tym trudny  proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. Tło historyczno-polityczno-ekonomiczne stało się pretekstem do opowieści o: losach mieszkańców Łodzi i metafizycznych doznaniach człowieka w obliczu śmierci, ponadczasowej walce dobra ze złem.

Spektakl zrealizował uznany team twórców: Waldemar Zawodziński (reżyseria), Maria Balcerek (kostiumy), Janina Niesobska (choreografia), Katarzyna Zbłowska (dekoracje). Za pulpitem dyrygenckim stanie kompozytor dzieła – Rafał Janiak. W spektaklu wystąpią m.in.: Stanisław Kierner (Poznański/Dyrektor), Agnieszka Makówka (Zofia), Michał Sławecki (Koń-marynarz), Michał Barczak (Prokurator/Przybysz) oraz soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi.

Opera “Człowiek z Manufaktury” powstała do libretta autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk a pomysłodawcą i koordynatorem konkursu na stworzenie opery o Łodzi był Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Więcej o operze "Człowiek z Manufaktury" do przeczytania na stronie wydarzenia oraz na FB

ZIEMIA OBIECANA już 6 listopada 2019

Warto także obejrzeć baletową interpretację powieści polskiego noblisty - Władysława Reymonta oraz filmu Andrzeja Wajdy, który uznany został za najlepszy polski film wszech czasów. "Ziemia Obiecana", czyli historia Łodzi i jej mieszkańców, które zostały opowiedziane tańcem w choreografii niezawodnego Nowozelandczyka Graya Veredona – obywatela świata, uznanego twórcę i… miłośnika Łodzi. Za oprawę muzyczną odpowiadają tutaj Franz von Suppé i Michael Nyman.

Veredon pozostał wierny Reymontowi i zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy więc historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu, jego romans z Lucy Zukerową, intrygi konkurentów, prostackiego Müllera. Głównym bohaterem spektaklu pozostało jednak miasto, a zwłaszcza bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy. Ziemia obiecana Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi.

Zatem jest możliwość, aby osobiście ocenić jak ponad 50-osobowy zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi odda emocje powieści i filmu – już 6 listopada, tylko w Teatrze Wielkim w Łodzi!

Więcej o balecie "Ziemia Obiecana" do przeczytania na stronie wydarzenia i na FB.


Źródło: Teatr Wielki w Łodzi
 

 
 
 
 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama