Firma Panek ogłosiła, że zdecydowała się na kolejny etap restrukturyzacji spółki. Niestety dotknie on kierowców, którzy na co dzień korzystali z usług przedsiębiorstwa.
Problemy w branży motoryzacyjnej. Znana Polska wypożyczalnia rezygnuje z ważnej usługi
Od 29 marca firma zawieszamy usługę Panek CarSharing. Dostępna ona będzie tylko do piątku 28 marca. Jako kluczowe powody odejścia od usługi współdzielenia pojazdów zarząd Panek S.A. podaje m.in. bardzo wysokie szkody związane z nieprawidłowym użytkowaniem pojazdów, brak ulg dla operatorów czy bardzo wysokie koszty ubezpieczeń pojazdów współdzielonych.
CarSharing to system wspólnego użytkowania samochodów (współdzielenia z innymi kierowcami). Pojazdy są one udostępniane za opłatą przez operatorów floty pojazdów. Można je wypożyczyć, np. na godzinę. Model ten cieszy się dużą popularnością np. wśród kierowców, którzy nie mają własnego samochodu, ale okazjonalnie potrzebują z niego skorzystać.
Jednak, jak się okazuje, car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano.
Firma Panek tłumaczy, że zdecydowała się na taki krok z powodu trudnej sytuacji w branży, która dotknęła zdecydowaną większość firm oferujących współdzielenie pojazdów w Polsce. Spółka zauważa, że z kilkunastu firm działających przed 2022 rokiem, w obecnym tylko trzech operatorów (w tym Panek S.A.) pozostało aktywnych, przy czym największy z nich ograniczył liczbę dostępnych samochodów, a kolejny zmienił mocno model biznesowy i pozostawił w usłudze car sharing symboliczną liczbę pojazdów.
- Dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnie lata korzystali z naszej usługi Panek CarSharing. To dla nas trudny moment, bo od wielu lat idea współdzielenia była nam szczególnie bliska i z tym zakresem działalności wiązaliśmy duże nadzieje. Niestety nie przełożyły się one na realia biznesowe. Wygląda jednak na to, że nasze postrzeganie perspektyw dla rynku nie jest odosobnione. Z kilkunastu dostawców tej usługi w Polsce jeszcze kilka lat temu, obecnie pozostało jedynie trzech. Nie pojawiają się również nowi dostawcy w tej kategorii. Dla dobra spółki i klientów planujemy więc skupić się na tym obszarze biznesu, w którym rozpoczęliśmy działalność już ponad 25 lat temu, a więc wynajmie samochodów na doby i powiązanych z tą działalnością dodatkowych usługach
– mówi Maciej Panek, prezes Panek S.A.
Jako jeden z głównych powodów zawieszenia tej usługi firma wskazuje wysoką szkodowość użytkowników tej usługi. Dodatkowe koszty ponoszone przez spółkę związane m.in. z uszkodzeniem pojazdów czy kradzieżami wyposażenia, w przeliczeniu na jeden samochód wynosiły w wybranych miesiącach nawet ok. 3000 złotych (przy flocie 2700 samochodów w szczytowym momencie funkcjonowania Panek CarSharing). - Temu zaś towarzyszyły z jednej strony wyższe niż dla tradycyjnego najmu stawki ubezpieczeń, a z drugiej trudność w udowodnieniu klientom winy przy powstałej szkodzie. Istotną rolę w zawieszeniu car sharingu miał również brak ulg w strefach płatnego parkowania dla firm prowadzących tę działalność (koszty parkowania każdego pojazdu w 100 proc. ponosił operator). Dodatkowym czynnikiem były wysokie ceny paliwa, którego zakupu dokonuje operator usługi oraz wzrost stóp procentowych, zwiększający koszty utrzymania floty - wyjaśnia Panek.
Panek zostaje na rynku. Tym się teraz będzie głównie specjalizował
Firma podkreśla, że rezygnacja z usługi CarSharing nie oznacza, że znika z rynku. - Panek będzie koncentrował się na pierwotnej działalności - wyjaśniają przedstawiciele spółki.Mowa o Panek Rent a Car, usłudze dobowego wynajmu samochodów oraz usługach towarzyszących tej aktywności – przede wszystkim wynajmie samochodów na lotniskach, ale także najmie długoterminowym, podwykonawstwie w zakresie dostarczania aut zastępczych dla dilerów różnych marek czy współpracy z branżą hotelarską, gdzie samochody spod marki Panek wypożyczane są, za pośrednictwem hoteli, ich gościom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.