Reklama

Reklama

Zobacz, jak zmienił się park im. Stanisława Moniuszki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 12 lut 2020 13:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dobiega końca rewitalizacja parku im. Stanisława Moniuszki. Ten XIX-wieczny park będzie dostępny dla łodzian już od marca.  

Park im. Stanisława Moniuszki znajduje się w pobliżu dworca Łódź Fabryczna. Powstał w 1874 roku jako skwer publiczny. Początkowo miał służyć podróżnym oczekującym na pociąg. Pierwsze plany parku wykonał wybitny architekt Hilary Majewski.

!reklama!

Park był wielokrotnie przebudowywany, swoją ostateczną postać uzyskał w 1934 roku. Nazywany był parkiem Kolejowym albo Aleksandrowskim. Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku otrzymał imię Stanisława Moniuszki, wówczas też ustawiono w parku pomnik kompozytora.

Prace rewitalizacyjne na obiekcie właśnie dobiegają końca. Teren został powiększony o obszar stojącej nieopodal, a teraz wyburzonej kamienicy. W parku pojawiło się 130 drzew o wysokości 7-9 metrów i obwodzie 30-45 cm. Są to m.in. klony jesiony, głogi oraz ozdobne wiśnie i grusze. Dodatkowo w ramach prac zasadzono też kilkadziesiąt tysięcy mniejszych roślin, wraz z systemem nawadniania m.in. azalie wielkokwiatowe i różanecznik karoliński. Z terenu zniknęły stare alejki i pojawiły się nowe, zbudowane z kostki granitowej wraz z przepuszczającą wodę nawierzchnią mineralną. W centralnej części parku powstała fontanna posadzkowa. Fontanna ma 10 dysz tryskających wodą w kształcie łuku oraz pięć tryskających wodą do góry. Park nie będzie ogrodzony, więc każdy chętne będzie miał do niego swobodny dostęp.

O tym, co jeszcze zmieniło się na terenie parku opowiadali podczas konferencji prasowej przedstawiciele miasta.

- W parku pojawił się również bezpieczny plac zabaw przystosowany dla dzieci
z niepełnosprawnościami. Plac zabaw wyposażony został w zjeżdżalnie, zestaw sprawnościowy do balansowania, zestaw sprawnościowy dla dzieci starszych, huśtawkę, trampolinę i bujak. W parku zamontowano nowoczesne ławki, dziesięć stolików do gry w szachy oraz kosze na śmieci – powiedział Rafał Michaś, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

Teren będzie dostępny dla mieszkańców w marcu 2020 roku. Obecnie trwają prace porządkowe i wykończeniowe.

Umowa z konsorcjum firm konsorcjum: G&P Invest Sp. z o.o., "Szadek" Dariusz Szadkowski, PBH Elsat Marcin Posłuszny, Ogrody Zofii Sp. z o.o. na remont parku została podpisana 15 lutego 2018 r. na kwotę 7 991 043,22 zł.

Źródło: UMŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.