Reklama

Reklama

Zobaczyć Teatr Wielki w Łodzi zza kulis? Tylko w Międzynarodowy Dzień Teatru! [zdjęcia]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W sobotę, 27 marca po raz 60. obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Ze względu na wprowadzone restrykcje Teatr Wielki w Łodzi musiał znacząco zmienić swoje plany dot. uhonorowania wyjątkowej daty. Nie oznacza to jednak, że instytucja zapomniała o publiczności zmuszonej zostać w domach – świętowanie odbędzie się za pośrednictwem Internetu i lokalnej telewizji.

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze Wielkim w Łodzi

!reklama!

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone zostało w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku, podczas IX światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu TeatralnegoInternational Theatre Institute – ITI) w Helsinkach.

Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI, a obchody Światowych Dni Teatru mają na celu promocję i międzynarodową wymianę informacji na temat teatru, pobudzenie kreacji i zwiększania współpracy ludzi teatru; uświadomienie opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.

Choć TWŁ musiał zrewidować swoje plany uczczenia 60. Międzynarodowego Dnia Teatru (tego dnia widzowie mieli zobaczyć operę Don Pasquale po raz pierwszy w siedzibie instytucji), publiczność wciąż ma szansę w ciekawy sposób spędzić ten wyjątkowy dla kultury dzień. Specjalnie przygotowane atrakcje publiczność odnajdzie m.in. na platformie VOD TWŁ czy w zasobach Cyfrowego Muzeum.

czytaj: Festiwal OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi jednak online. Zapowiedziano zmiany w programie

Teatr Wielki w Łodzi z szeroką gamą atrakcji online 

CHÓRALNE SOLO - koncert online
 
Nikt nie ma wątpliwości jak ważną rolę w teatrze operowym odgrywa chór. W łódzkiej operze zespół chóru - pod kierownictwem Macieja Salskiego - to ponad sześćdziesięciu artystów śpiewaków pełnych pasji i zamiłowania do muzyki. W sobotę, w Międzynarodowym Dniu Teatru – zaprezentowany zostanie koncert online w reżyserii i aranżacji Przemysława Reznera. Artystom chóru towarzyszyć będą cztery znakomite solistki naszego Teatru: Anna WierzbickaAleksandra WiwałaAgnieszka Makówka i Olga Maroszek oraz pianista Zbigniew Rymarczyk

Koncert dostępny będzie na VOD oraz YouTube Teatru od godz. 12:00.

sprawdź: I Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dominika Połońskiego w Łodzi – wydarzenie poświęcone pamięci wybitnego muzyka rozpocznie się już 26 marca

 
TEATR WIELKI ZZA KULIS
 
W ten sobotni wieczór na antenie TVP 3 Łódź Leszek Bonar w programie Teatr Wielki zza Kulis pokaże, jak wyglądały przygotowania do największego wydarzenia w ostatnim czasie - premiery opery Don Carlos. Ekipa TVP 3 Łódź gościła na próbach do spektakli – tej z udziałem znakomitych solistów Teatru Wielkiego w Łodzi oraz w dniu premiery, z udziałem światowych gwiazd opery. W materiale rozmowy z solistami, przygotowania oraz fragmenty przedstawienia.
 

 MISTRZOWIE I ICH UCZNIOWIE
 
Nowy cykl wywiadów z artystami - byłymi i obecnymi solistami Teatru Wielkiego w Łodzi - pt. Mistrzowie I Ich Uczniowie inaugurował odcinek z Delfiną Ambroziak i Tadeuszem Kopackim, którzy wspominali nie tylko swoje sukcesy sceniczne, ale również wspaniałe grono absolwentów Akademii Muzycznej, którzy święcą teraz triumfy na scenach całego świata. 

W wyemitowany zostanie kolejny odcinek z tego cyklu, którego gościem będzie prof. Piotr Miciński oraz jego studenci. Artysta związany był z łódzkim Teatrem Wielkim ponad 20 lat, tworząc szereg niezapomnianych ról operowych. Obecnie występuje na wielu scenach nie tylko Europy nie zapominając oczywiście o swoich studentach. Odcinek będzie możliwy do obejrzenia w ramach YouTube Dni Kultury - premiera w niedzielę o godz. 14:00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy