Sławomir Owczarek, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Wytwórców AGD na Łódź i Radomsko, przyznał w rozmowie z nami, że wielu pracowników było związanych z zakładem przez długi czas i będzie to dla nich trudna zmiana, by odnaleźć się na nowo na rynku pracy.
– Wypracowane porozumienie pozwala jednak z nieco większym optymizmem patrzyć w przyszłość
– dodał.
Odprawy dla pracowników Beko
Sebastian Grabarczyk, przewodniczący MZK MSZZ "Solidarność" przyznał, że negocjacje były trudne. Na szczęście udało się wypracować kompromis, z którego obie strony są zadowolone.
– Pracownicy zwalniani w procesie zwolnień grupowych otrzymają odprawy na zadowalającym poziomie, który pozwoli na zabezpieczenie ich w tym trudnym okresie
– dodał.
Ostatni pracownicy zakończą współpracę z Beko 30 kwietnia 2025 roku.
W zawartym porozumieniu ustalono następującą pomoc:
- Dla pracowników z mniej niż 2-letnim stażem – pracownik otrzyma jedną odprawę wynikającą z przepisów prawa pracy oraz 4 dodatkowe odprawy, z czego 2 będą powiązane z kryterium frekwencyjnym.
- Dla pracowników ze stażem pracy od 2 do 8 lat – pracownik otrzyma 2 odprawy wynikające z przepisów prawa pracy oraz 6 dodatkowych odpraw, z czego 2 będą powiązane z kryterium frekwencyjnym.
- Dla pracowników ze stażem pracy od 8 do 15 lat – pracownik otrzyma 3 odprawy wynikające z przepisów prawa pracy oraz 9 dodatkowych odpraw, z czego 2 będą powiązane z kryterium frekwencyjnym.
- Dla pracowników ze stażem pracy powyżej 15 lat – pracownik otrzyma 3 odprawy wynikające z przepisów prawa pracy oraz 9 dodatkowych odpraw, z czego 2 będą powiązane z kryterium frekwencyjnym oraz za każdy rok stażu pracy powyżej 15 lat otrzyma wartość minimalnego wynagrodzenia.
Beko zobowiązało się do wsparcia
W jednym z punktów porozumienia zapisano także, Beko aktywnie będzie zaangażować we współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Łodzi, władzami lokalnymi oraz pracodawcami lokalnymi w celu wspólnego planowania i podejmowania inicjatyw na rzecz pracowników.
– Odpowiedzialne zarządzanie zmianą wymaga kompleksowego podejścia, które uwzględnia potrzeby naszych pracowników
– tłumaczy Michele Fabbrocile, dyrektor Zakładów Beko Europe w Łodzi.
Na program Beko ma się składać działania takie, jak: doradztwo kariery, rozwój kompetencji zawodowych oraz bezpośrednie wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia.
– Naszym priorytetem w tej sytuacji jest odpowiedzialne podejście do całego procesu restrukturyzacji i skupienie się na dobrostanie pracowników nim objętych. Program outplacementowy był jednym z elementów porozumienia z przedstawicielami związków zawodowych. Został zaplanowany tak, by jak najlepiej wesprzeć pracowników w tym wymagającym czasie
– dodaje Mirosława Jachym-Krupa, dyrektor ds. Zarządzania Personelem dla Northern Area Beko Europe.
I tak, głównymi elementami programu są: biura pracy na terenie zakładów, gdzie konsultanci kariery oferują wsparcie w procesie poszukiwania pracy, przygotowywaniu CV oraz aplikowaniu na stanowiska. Dodatkowo dla pracowników biurowych (tzw. white collars) przewidziano też pomoc w tworzeniu profilu na portalu LinkedIn.
Poza tym organizowane będą także targi pracy w zakładach, które umożliwią bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami, warsztaty z poszukiwania pracy i przedsiębiorczości oraz indywidualne konsultacje.
Pracownicy będą też mieli dostęp do profesjonalnych zasobów wiedzy online, takich jak artykuły, webinary, raporty płacowe oraz bazy kandydatów i serwis connect, które pozwalają na zwiększenie widoczności CV wśród rekruterów w całej Polsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.