reklama
reklama

Inwestycje PCM. Co spółka planuje na przyszłość?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PCM

Inwestycje PCM. Co spółka planuje na przyszłość? - Zdjęcie główne

O przyszłości PCM opowiadał dr n. ekon. Witold Olszewski. | foto PCM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PabianiceW tym roku Pabianickie Centrum Medyczne zamierza zrealizować kilka inwestycji, które mają podnieść standard świadczonych usług w szpitalu. O pomysłach opowiadał dr n. ekon. Witold Olszewski.
Reklama lokalna
reklama

Oddany w 1981 roku szpital do końca 2023 roku ma przejść wiele zmian. Władze Pabianickiego Centrum Medycznego planują inwestycje, które będą się opierać między innymi na zakupie nowego sprzętu czy remontów poszczególnych oddziałów PCM. Celem modernizacji jest nie tylko podniesienie standardów świadczonych usług w placówce medycznej, ale również polepszenie komfortu pacjentów, którzy przebywają w szpitalu. O pomysłach inwestycyjnych na 2023 rok opowiadał dr n. ekon. Witold Olszewski.

W maju otworzymy poradnię endokrynologiczną. Jest ona bardzo potrzebna, wziąwszy pod uwagę, jak powszechne są teraz problemy z tarczycą. Nosimy się też z zamiarem uruchomienia poradni anestezjologicznej. 

- informuje Witold Olszewski.

reklama

Dodatkowo na szpitalnym oddziale chirurgii ogólnej i naczyniowej od niedawna wykonywane są operacje bariatryczne, których wcześniej kadra PCM nie była w stanie przeprowadzać. Z kolei oddział chirurgi urazowo-ortopedycznej w ostatnim czasie wprowadził nową metodę leczenia, jaką jest wszczepianie endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego, czyli specjalnych implantów.

W planach inwestycyjnych jest również zakup między innymi tomografu komputerowego, dzięki czemu w szpitalu będzie możliwość  wykonywania badań diagnostycznych w nowoczesnych warunkach. 

W tym roku najważniejszym zakupem będzie tomograf komputerowy. Obecny ma ponad 10 lat, a każda awaria powoduje wiele problemów. Myślę, że do realizacji tej inwestycji dojdzie jesienią.

reklama

- dodaje. 

Kolejnym niezbędnym urządzeniem, które ma zasilić zasoby PCM ma być laparoskop. Co prawda w placówce znajduje się już jedna tego typu maszyna, jednak jest ona przestarzała i mocno wyeksploatowana, co utrudnia parce kadry szpitalnej. Jak podaje Witold Oleszewski zakup zarówno tomografu jak i laparoskopu będzie bardzo kosztowny, ale niezbędny dla PCM.

Nie obędzie się także bez remontów. Modernizacji mają podlegać oddziały szpitalne, w tym ten znajdujący się na piątym pietrze. Tam w grudniu ubiegłego roku zakończono prace polegające na odnowieniu instalacji gazów medycznych, a w salach chorych zostały zainstalowane nowe panele nadłóżkowe. Koszt tej inwestycji wyniósł 1 mln złotych, jednak na tym nie koniec. Władze PCM zamierzają wyremontować cały odział wewnętrzny (5 piętro): odnowić łazienki, wymienić okna, podłogi, grzejniki, pomalować ściany, doposażyć go w łóżka i sprzęt. Witold Olszewski zaznacza, że jeśli uda się sprzedać zamkniętą przychodnię przy ul. Wileńskiej, wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone właśnie na ten cel.

reklama

Najbardziej marzy nam się termomodernizacja. Drzwi, okna, dachy, grzejniki są w opłakanym stanie. Wniosek o środki na ten cel został złożony w 2019 roku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na tę chwilę nie mamy jednak odpowiedzi

Kondycja finansowa PCM. Jakie pomysły mają władze szpitala na poprawę sytuacji?

Jak przyznaje dr n. ekon. Witold Olszewski sytuacja finansowa PCM nie jest łatwa, w tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że szpital ubiegły rok zakończył ze stratą.  Rozwiązaniem tej sytuacji w bieżącym roku mają być fundusze zewnętrzne, które znacznie przyczynią się do tego, aby placówka mogła funkcjonować na wysokim poziomie. 

Trzeba pamiętać, że w tej chwili jedynym płatnikiem jest Narodowy Fundusz Zdrowia, a wyceny świadczeń medycznych nie są adekwatne do ponoszonych przez szpital kosztów. W związku z tym zewnętrzne źródła finansowania to konieczność, aby szpital mógł się rozwijać. Mowa tutaj o funduszach unijnych i krajowych oraz podejmowaniu rozmów na temat wsparcia z jednostkami samorządu terytorialnego na terenie naszego powiatu i województwa

Oprócz tego brane są także pod uwagę takie rozwiązania jak świadczenia komercyjne. Władzom szpitala zależy, aby firmy z powiatu pabianickiego, głównie z branży farmaceutycznej włączyły się w rozwój PCM, dzięki czemu byłaby możliwość zakupu między innymi sprzętów medycznych. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu pabianice.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama