Polskie tradycje wielkanocne sięgają swoich korzeni dawnych wierzeń pogańskich, przy czym niektóre z nich zostały przyjęte wedle nowych obyczajów chrześcijańskich. To właśnie do nich zaliczają się między innymi te tradycje, które związane są ze święconką. Mimo że ten zwyczaj znany jest w Polsce od wieków, to jednak w niektórych regionach jest on celebrowany nieco inaczej.
Dla przykładu na Śląsku po uroczystym śniadaniu wielkanocnym rodzice chowali w domu lub ogrodzie koszyczki ze słodyczami w formie prezentu od "króliczka wielkanocnego". Zadaniem dzieci było ich odnalezienie. Obecnie ten zwyczaj przyjął się w formie obdarowywania bliskich tak zwany "zajączkiem".
Na wsiach każdy, kto wracał ze święconką do domu, musiał okrążyć dom dokładnie trzy razy według wskazówek zegara, co miało wypędzić złe moce z gospodarstwa.
Na stołach wielkanocnych, które zdobiono zarówno kiedyś jak i obecnie bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów, można znaleźć jajka, wędliny, "wielkanocne baby" oraz mazurki.
Święcenie pokarmu w Pabianicach. Gdzie i o której godzinie można to zrobić?
Bez względu na to, czy mówimy o czasach minionych, czy obecnych, zanim rodziny zbiorom się przy wielkanocnym stole na uroczystym śniadaniu, najpierw należy się udać do kościoła, aby poświęcić pokarm. W koszyczku wedle tradycji powinny znaleźć się między innymi pisanki, wędliny, chleb, sól, chrzan oraz baranek z cukru.Sprawdziliśmy, o której godzinie w pabianickich parafiach można poświęcić pokarm:
- Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przy ul. Zamkowej 39 - od godz. 9 do godz. 16,
- Parafia Miłosierdzia Bożego przy ul. 20 stycznia 77 - od godz. 7 do godz. 17,
- Parafia Trójcy Przenajświętszej przy ul. Popławska 22 - od godz. 8 do godz. 16,
- Parafia św. Mateusza i św. Wawrzyńca przy ul. Stary Rynek 22 - od godz. 9 do godz. 15:30,
- Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe przy ul. Jana Pawła II 21/37 - od godz. 8:30 do godz. 16,
- Parafia pw. św. Floriana Męczennika przy ul. Warszawskiej 34 - od godz. 9 do godz. 16,
- Parafia pw. Chrystusa Króla przy ul. Karniszewicka 99 - od godz.8 do godz. 15
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.