Początki pracy szkoły datuje się na lata przedwojenne. Placówka rozpoczęła swoją działalność 1 września 1935 roku.
Szkoła w Piątku - historia
Swoje istnienie zawdzięcza inicjatywie kilkudziesięciu mieszkańców Piątku, którzy w 1931 r., postanowili wznieść pomnik marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Na zebraniu organizacyjnym 22 stycznia 1932 r. ustalono, że pomnik zostanie wystawiony w postaci szkoły.Pomysł ten został przyjęty z entuzjazmem przez instytucje i społeczeństwo Piątku, gdyż wszystkim zależało na utrzymaniu jedynej wówczas w gminie siedmioklasowej szkoły podstawowej, która borykała się z problemami lokalowymi – zajęcia lekcyjne odbywały się w czterech budynkach. Komitet Budowy Pomnika przystąpił do zbiórki funduszy. W tym celu organizował liczne imprezy.
Uczniowie zbierali na okolicznych polach kamień na fundament, a rolnicy zwozili go wozami na teren położony przy elektrowni, który Rada Gromadzka 23 stycznia 1934 r. przeznaczyła na budowę szkoły. Dzięki ofiarności społeczeństwa zebrano 34 tys. zł, pozostałą część kosztów w wysokości 16 tys. zł., wpłaciła gmina.
13 sierpnia 1934 r. poświęcono kamień węgielny przyszłego gmachu. Budowa i prace wykończeniowe trwały rok. W budynku znajdowało się siedem sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, kancelaria oraz szatnia. W ścianę gmachu wmurowano tablicę pamiątkową z płaskorzeźbą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste oddanie budynku do użytku odbyło się 1 września 1935 roku. Stanowisko kierownika objął Marian Szajner.
Szkoła w Piątku - dzisiaj
W roku 1992 dokonano kolejnej modernizacji budynku i założono centralne ogrzewanie, a cztery lata później szkoła otrzymała sztandar. Dzisiaj w lekcjach uczestniczy 315 uczniów, 45 z nich rozpoczyna naukę w pierwszych klasach. W poniedziałek dyrektorka Adriana Łempicka–Kmieciak, która pełni tę funkcję od 2022 r., uroczyście przywitała uczniów w nowym roku szkolnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.