reklama
reklama

Uroczyste ślubowanie posłów X kadencji Sejmu RP. Który z posłów zrezygnował z „Tak mi dopomóź Bóg”?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej | 1. posiedzenie Sejmu X kadencji - retransmisja

Uroczyste ślubowanie posłów X kadencji Sejmu RP. Który z posłów zrezygnował z „Tak mi dopomóź Bóg”? - Zdjęcie główne

Nowi posłowie z Łodzi po ślubowaniu | foto fot. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej | 1. posiedzenie Sejmu X kadencji - retransmisja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory do Sejmu i SenatuZa nami pierwsze posiedzenie Sejmu RP X kadencji, podczas którego uroczyste ślubowanie złożyli nowi posłowie. Wśród nich także posłowie, którzy w polskim sejmie zasiadają po raz pierwszy. Oprócz uroczystego ślubowania część z posłów skorzystało z dodaniem słów „Tak mi dopomóż Bóg”. Nie wszyscy jednak z tego prawa skorzystali.
reklama

Pierwsze posiedzenie X kadencji Sejmu RP rozpoczęło się tuż po godzinie 12. W sejmowych ławach zasiedli posłowie-elekci, którzy zgodnie z wolą narodu będą reprezentować wyborców przez kolejne 4 lata w polskim Sejmie. Pierwsze wspólnie spotkanie w parlamencie rozpoczął marszałek-senior Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

X kadencja Sejmu Rzeczypospolitej Polski - za nami pierwsze posiedzenie

1. posiedzenie Sejmu X kadencji rozpoczęło się od wygłoszenia orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślał, że choć różnimy się w poglądach i będziemy się różnić, najważniejsze jest, że spory rozstrzygane są przy urnie wyborczej.

Kolejnym  punktem obrad, zgodnie z artykułem 2 Ustawy o Wykonywaniu Mandatu Posła i Senatora było przystąpienie do ślubowania.

reklama

- Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu poseł składa na posiedzeniu Sejmu ślubowanie następującej treści: "Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej." Ślubowanie może być złożone z dodaniem słów "Tak mi dopomóż Bóg"

- stanowi art. 2 Ustawy o Wykonywaniu Mandatu Posła i Senatora.

Od dodania słów „Tak mi dopomóż Bóg” wstrzymało się sporo posłów, także reprezentujących Łódź. Zwrot ten jest prawem, nie obowiązkiem. Wielu posłów oprócz jego dodania się przeżegnało, większość posłów podczas ślubowania trzymała również otwartą dłoń na sercu, a niektórzy z tego zrezygnowali.

reklama

fot. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej | 1. posiedzenie Sejmu X kadencji - retransmisja

"Tak mi dopomóż Bóg" - nie wszyscy skorzystali z prawa dodania tych słów

Dla wielu posłów z Łodzi to pierwsze posiedzenie sejmowe w życiu. Po raz pierwszy w sejmowych ławach zasiadają m.in. Aleksandra K. Wiśniewska, Paweł Bliźniuk i Marcin Józefaciuk (Koalicja Obywatelska), Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (Prawo i Sprawiedliwość) i Ewa Szymanowska (Trzecia Droga).

Zwrotu nie użyli m.in. Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska), Małgorzata Niemczyk (KO),  Marcin Józefaciuk (KO), Tomasz Trela (Lewica) i Ewa Szymanowska (Trzecia Droga).

reklama

Słowa „Tak mi dopomóż Bóg” dodali Aleksandra K. Wiśniewska (KO), Paweł Bliźniuk (KO), Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (Prawo i Sprawiedliwość), Waldemar Buda (PiS) i Zbigniew Rau (PiS).

Patrząc na liderów politycznych ugrupowań w Sejmie z prawa dodania zwrotu „Tak mi dopomóż Bóg” skorzystali Jarosław Kaczyński (PiS), Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz (Trzecia Droga). Słów nie dodali Donald Tusk (Koalicja Obywatelska) i Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).

fot. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej | 1. posiedzenie Sejmu X kadencji - retransmisja

reklama

Zmiana w polskim parlamencie - Mateusz Morawiecki podał się dymisji 

Zgodnie z Konstytucją RP swoją dymisję ogłosił Mateusz Morawiecki. Najbliższe dni pokażą, czy uda się mu zdobyć większość głosów, tak, aby mógł ponownie stanąć na czele rządu.

Nowa kadencja Sejmu RP to również zmiana wielu miejsc w Parlamencie. Swoimi sąsiadami będą Wiśniewska, Bliźniuk i Józefaciuk, którzy w izbie zasiadają obok siebie – kolejno miejsca 159, 152 i 114.

Nieco dalej swoje miejsce ma Tomasz Trela, który w tej kadencji otrzymał miejsce numer 60. Pośrodku sali plenarnej znajdziemy Ewę Szymanowską, która ma miejsce numer 228. Nieco wyżej znajdziemy Agnieszkę Wojciechowska van Heukelom, która otrzymała numer 302.

Wyższe numery otrzymali posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Buda numer 394, Rau numer 428,

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama