W kolekcji archiwalnych zdjęć zachowało się bardzo dużo tych, które przedstawiają Bałuty. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak dzielnica się rozwijała.
Bałuty na archiwalnych zdjęciach
Dziś chcemy wam przedstawić fotografie z kolekcji Fotopolski.eu. Zobaczcie, jak zmienił się bałucki rynek, jaką modernizację przeszły niektóre budynki i ulice. To doskonała lekcja historii, które pokazuje nam, jak żyli nasi pradziadkowie, gdzie chodzili na zakupy, czym jeździli. W naszej galerii znajdziecie również zdjęcia z końca lat XX wieku oraz początkach XXI, a więc wiele osób wciąż powinna pamiętać te czasy. Warto jednak zobaczyć, co i jak się zmieniło.Bałuty obejmują pow. 78,9 km². Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku region ten zamieszkuje największa liczba ludności w stosunku do pozostałych dzielnic – ok. 191,6 tys. mieszkańców.
Jeżeli chodzi o ważniejsze miejsce w tym regionie, to trzeba wymienić:
- Bałucki rynek - największy w Łodzi plac targowy
- Park im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski)
- Park Staromiejski (tzw. Park Śledzia)
- Pomnik Pękniętego Serca, czyli Pomnik Martyrologii Dzieci w Parku im. Szarych Szeregów
- Las Łagiewnicki - „zielone płuca” Łodzi
- zbiorniki wodne Arturówek
- jedyny zachowany w Łodzicmentarz żydowski, który znajduje się przy ulicy Brackiej
- największe w Łodzi centrum handlowe wybudowane na bazie dawnej fabryki bawełny przemysłowca Izraela Poznańskiego Manufaktura, znajduje sięprzy ulicy Karskiego 5.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.