reklama
reklama

Sensacyjnie odkrycie na Brusie. Znaleziono szczątki ludzkie. Czy to Stanisław Sojczyński "Warszyc" [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: J. Mościcka, O. Ławrynowicz, T. Trzaska

Sensacyjnie odkrycie na Brusie. Znaleziono szczątki ludzkie. Czy to Stanisław Sojczyński "Warszyc" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Praktycznie przez cały czerwiec na terenie dawnego poligonu na Brusie w Łodzi prowadzono badania archeologiczne. Ich wyniki mogą okazać się przełomowe. | foto J. Mościcka, O. Ławrynowicz, T. Trzaska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia ŁodziPraktycznie przez cały czerwiec na terenie dawnego poligonu na Brusie w Łodzi prowadzono badania archeologiczne. Ich wyniki mogą okazać się przełomowe.
reklama

Badania archeologiczne to wspólne przedsięwzięcie IPN i Uniwersytetu Łódzkiego. Prace prowadzono pod kierunkiem dr. Tomasza Borkowskiego z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz dr. Olgierda Ławrynowicza z Instytutu Archeologii UŁ, a także przy stałym merytorycznym i organizacyjnym wsparciu dr. Krzysztofa Latochy (BPiI IPN, Oddział IPN w Łodzi).

Na Brusie znaleziono szczątki ofiar reżimów totalitarnych

W trakcie prac odnaleziono szczątki przynajmniej trzech ofiar reżimów totalitarnych. Mogą się one okazać przełomowe. To już czwarty sezon poszukiwań.

"Ich celem jest m.in. odnalezienie szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego, w tym kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, legendarnego dowódcy, żołnierza AK, twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego pięciu podkomendnych – straconych w Łodzi 19 lutego 1947 r. na podstawie wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi"

reklama

Tym razem badania prowadzono na większą skalę. Prace prowadzono na powierzchni 30 arów.

"Kontynuowano badania z przodu strzelnicy do broni długiej, gdzie w 2022 r. odnaleziony został niepełny szkielet należący do jednej osoby. Podczas tegorocznego etapu, na kolejnym odcinku badanego terenu wewnątrz tego obiektu, odkryto kilka jam grobowych, w których znajdowały się przemieszane szczątki należące do przynajmniej trzech osób, którym towarzyszyły także elementy odzieży"

- informują archeolodzy.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy szczątki i przedmioty pochodzą z czasów drugiej wojny światowej czy stalinowskich.

reklama

Zdaniem archeologów za hipotezą, że to ofiary zbrodni stalinowskich przemawia fakt, że dotychczas odkryte groby niemieckich zbrodni nazistowskich na terenie poligonu na Brusie, miały charakter masowy. 

Dodajmy, że do tej pory przebadano około 80 proc. terenu na Brusie.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama