Reklama

Niesamowite odkrycia archeologów w Łodzi! Tędy przebiegał kanał Łódki, ale to nie wszystko! [wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Łodzi

Niesamowite odkrycia archeologów w Łodzi! Tędy przebiegał kanał Łódki, ale to nie wszystko! [wideo] - Zdjęcie główne

Przy budowie Bulwarów Północnych w Łodzi dokonano niesamowitych odkryć | foto Urząd Miasta Łodzi

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Inwestycje realizowane w Łodzi przynoszą ciekawe odkrycia. Podczas budowy Bulwarów Północnych odsłonięto fragmenty dawnego zakładu kąpielowego Monszajna oraz kanał Łódki. Przy Pomorskiej z kolei odsłonięto kanał rzeczki zwanej Łodzia, dopływu Łódki. Łódź skrywa wiele tajemnic.

Budowa Bulwarów Północnych w Łodzi przyniosła ciekawe odkrycia

Trwa przebudowa ulic Ogrodowej i Północnej. Zmienią się w Bulwary Północne - zupełnie nową przestrzeń dla łodzian i turystów. Mają powstać tu kawiarnie, kioski gastronomiczne i dużo zieleni.

Podczas robót natknięto się na stare fundamenty.

"Kolejne ciekawe odkrywki z Zaginionego Kwartału. Odsłonięto m.in. fragmenty fundamentów dawnego zakładu kąpielowego (mykwy) J. Monszajna oraz kanał Łódki" - czytamy a fanpage'u W poszukiwaniu zaginionego kwartału.

W poszukiwaniu zaginionego kwartału to inicjatywa, której celem jest m.in. zbudowanie historycznej makiety fragmentu Łodzi. Kolejne z założeń społeczności to liczne działania edukacyjne z zakresu architektury i urbanistyki.

Dodajmy, że podczas prac związanych z przebudową Ogrodowej i Północnej odkryto także pozostałości po kwartale wyburzonym przez Niemców podczas wojny oraz po wojnie pod park.

Jak informuje Urząd Miasta Łodzi, najlepiej widać fundamenty przy dawnym skrzyżowaniu ul. Północnej i Wolborskiej. Ta druga ulica przed wojną kończyła się właśnie na Północnej. Na rogu stała wtedy apretura i farbiarnia braci Cytryn. 

Ciekawe odkrycia na Pomorskiej w Łodzi

To nie koniec odkryć w Łodzi w ostatnim czasie. Przy ul. Pomorskiej prowadzona jest inwestycja deweloperska. Jak dowiadujemy się z kanału Restyling PHU na YouTube, prowadzone są tam prace archeologiczne, bo podczas robót związanych z inwestycją odsłonięto kanał ceglany.

- Znajdowała się tu tkalnia. Odkryto także kanał rzeczki zwanej Łodzia, to był dopływ Łódki. Kanał był budowany równolegle z fabryką. Służył do odprowadzania ścieków. Jest mocno podniszczony, w środku znajdują się rury żeliwne" - dowiadujemy się z filmiku "Stary kanał rzeczny".

W kanale jest teraz zamulisko, a w nim sporo butelek, w tym buteleczki apteczne.  

Ciekawe, jakie jeszcze odkrycia przyniosą inwestycje realizowane w mieście.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy