Reklama

Reklama

Bałucki, Górniak, Wodny. Na tych rynkach handlowali i spotykali się łodzianie [zdjęcia]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Prężnie rozwijające się miasto potrzebowało kolejnych miejsc, wokół których będzie koncentrować się handel. Powstające nowe osiedla musiały mieć rynek. To właśnie targowiska zlokalizowane na terenie ówczesnych osad, a później osiedli, na stałe wpisały się w historię Łodzi. Wspominamy je dzięki archiwalnym zdjęciom.

Reklama

Łódzkie rynki na archiwalnych zdjęciach

Zanim handel na Górnej przeniósł się w miejsce znane nam współcześnie, ogniskował się na placu Reymonta. Miejsce zostało oficjalnie wytyczone w 1825 roku, by służyć mieszkańcom formującej się osady. Przez lata rynek zmieniał swoją nazwę – przez pewien czas nazywany był Rynkiem Geyera od nazwiska znanego fabrykanta, który zamieszkał w jego sąsiedztwie. W roku 1904 handel przeniósł się na dzisiejszy Plac Niepodległości oraz pobliski plac targowy nazwany Górniakiem. Nie wszyscy łodzianie pamiętają, że Hala Górniak została wykorzystana jako jedna z lokacji w filmie Kingsajz Juliusza Machulskiego. 

Początki Wodnego Rynku sięgają połowy XIX wieku. Przed wytyczeniem granic placu koniecznym było osuszenie terenu i oczyszczenie go z roślinności. To właśnie obok rynku fabrykant Karol Scheibler pobudował domy robotnicze dla swoich pracowników. W miejscu historycznie zajmowanym przez Wodny Rynek, dziś znajduje się plac Zwycięstwa. 

W podobnym czasie w miejscu przecięcia traktów zgierskiego i łagiewnickiego oraz szosy Aleksandrowskiej zdecydowano o wytyczeniu Rynku Bałuckiego. Jego lokalizacja u zbiegu ważnych dróg komunikacyjnych sprawiła, że targowisko stało się najbardziej ruchliwym punktem osady. W historię targowiska wpisały się tragiczne wydarzenia - to właśnie na nim w latach 1863-1866 dokonywano egzekucji powstańców styczniowych. 

Jak wy pamiętacie łódzkie rynki i targowiska? Odwiedzaliście je częściej przed laty, a może w dalszym ciągu robicie tam zakupy? W galerii znajdziecie kilkanaście zdjęć dawnych łódzkich rynków. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy