reklama
reklama

Portrety łodzian z początku XX wieku wykonane w najlepszych łódzkich zakładach fotograficznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachŁodzianie na archiwalnych fotografiach portretowych. Zobaczcie zdjęcia robione na początku XX wieku w najlepszych łódzkich zakładach fotograficznych.
reklama

Portrety łodzian

W galerii znajdują się mało znane szerokiej publiczności fotografie portretowe i gabinetowe. To interesujący zbiór zdjęć naklejonych na twardą tekturkę ze znakiem firmowym studio-atelier, dekorowane finezyjnymi ornamentami secesyjnymi. Zdjęcia te robione na początku XX wieku w najlepszych łódzkich zakładach fotograficznych, wyróżniają się nie tylko dobrą jakością, ale również walorami artystycznymi.

Wiele fotografii zostało wykonanych w zakładzie fotograficznym „Piotrowski” w Łodzi przy Nowym Rynku 6 (ob. Plac Wolności). Na jednym z nich możemy zobaczyć młodą kobietę na jasnym tle. Z dedykacji na odwrocie fotografii można przypuszczać, że ma ona na imię Wanda. Zakład fotograficzny przy Nowym Rynku 6 (ob. Plac Wolności) został założony w 1893 roku. Należał do rodziny Piotrowiczów i skoligaconej z nimi, poprzez małżeństwo Marii Piotrowicz i Antoniego Piotrowskiego, rodziny Piotrowskich. W obrębie tych rodzin zakład często zmieniał właścicieli. Funkcjonował w latach 1893-1939, a fotografie w nim wykonane były sygnowane w następujący sposób “A. Piotrowski”, “Piotrowski”, “S. Piotrowicz”. Budynek, w którym mieścił się zakład fotograficzny powstał w 1880 roku, według wskazówek Dominika Zonera jednego z pierwszych łódzkich fotografów. Zbudowana kamienica posiadała na poziomie III piętra oszkloną altanę stojącą na wykuszu poza bryłą. Altana ta przeznaczona na atelier dawała niezwykle dużo światła niezbędnego w pracy fotografa. Na rewersie ozdobna reklama zakładu fotograficznego.

reklama

Wiele fotografii portretowych wykonywano również w zakładzie fotograficznym „A.B.C” Zakład fotograficzny „A.B.C.” powstał w 1897 roku. Posiadał dwa atelier umieszczone przy ulicy Przejazd 1 (obecnie Tuwima) oraz Widzewskiej 135 (obecnie Kilińskiego). W 1926 roku ich właścicielem był Abram vel Roman Arbuz. Zakład funkcjonował do 1939 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama