Archiwalne grupowe portrety łodzian
Ponad 500 archiwalnych zdjęć z zasobów Muzeum Miasta Łodzi trafiło do Internetu w ramach projektu #dzielimysięŁodzią. Dzięki opublikowaniu w zasobach Wikimedia Commons historyczne obrazy Łodzi i jej dawnych mieszkańców zyskały szansę na nowe życie. W galerii przedstawiamy wam grupowe zdjęcia wykonane na przełomie XIX i XX.W galerii znajduję się np. fotografia grupowa przedstawiająca grupę majstrów zatrudnionych w Nowej Tkalni Karola Scheiblera, znajdującej się przy ulicy Kilińskiego 187 w Łodzi. Mężczyźni sfotografowani zostali przed budynkiem fabrycznym. Nowa Tkalnia została wybudowana w 1898 roku według projektu Pawła Rubensahma. W fabryce zajmującej powierzchnię 3 ha pracowało 3 tysiące krosien.
W galerii znajdziecie także kilka fotografii grupowych przedstawiających kadrę nauczycielską oraz grupy dzieci, chłopców i dziewczynki w strojach szkolnych.
Wiele z nich zostało wykonanych przez zakład fotograficzny „A Piotrowski” przy Nowym Rynku 6 (ob. Plac Wolności) został założony w 1893 roku. Należał do rodziny Piotrowiczów i skoligaconej z nimi, poprzez małżeństwo Marii Piotrowicz i Antoniego Piotrowskiego, rodziny Piotrowskich. W obrębie tych rodzin zakład często zmieniał właścicieli. Funkcjonował w latach 1893-1939. Budynek, w którym mieścił się zakład fotograficzny powstał w 1880 roku według wskazówek Dominika Zonera, jednego z pierwszych łódzkich fotografów. Zbudowana kamienica posiadała na poziomie III piętra oszkloną altanę stojącą na wykuszu poza bryłą. Altana ta przeznaczona na atelier dawała niezwykle dużo światła niezbędnego w pracy fotografa.
CZYTAJ TAKŻE: Portrety łodzian z początku XX wieku wykonane w najlepszych łódzkich zakładach fotograficznych
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.