reklama
reklama

Light Move Festival. Szczegóły programu. Duże zmiany w organizacji ruchu i MPK Łódź

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachW piątek 23 września cała Łódź rozbłyśnie milionami świateł. Po raz dwunasty na ulicach miasta zobaczymy niezwykłe mappingi i instalacje. Sprawdźcie szczegóły programu wydarzenia – organizatorzy opublikowali mapy dojazdu do centrum.
reklama

12. edycja Light Move Festival. Jakie świetlne ozdoby pojawią się na budynkach? 

W ten wrześniowy weekend łódzka architektura staje się jeszcze bardziej wyjątkowa. To właśnie inspiracje związane z charakterem i walorami miejskiej zabudowy skłoniły pomysłodawców wydarzenia do wydobycia jej piękna. 

– Zachwyt nad łódzką architekturą był inspiracją do stworzenia naszego festiwalu. Tym zachwytem chcemy dzielić się z łodzianami i z turystami, tłumnie przyjeżdzającymi, by podziwiać piękno Łodzi – dodaje Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna festiwalu. Dlatego na równi ze sztuką światła bohaterem tegorocznej edycji jest właśnie architektura. Imponujące budynki nie tylko staną się tłem dla mappingów, ale też – za sprawą światła, zostaną pomalowane tak, by jak najpełniej zaprezentować urodę detalu architektonicznego. 

reklama

Jak podają organizatorzy, animację kamienic i mappingi przy Piotrkowskiej przygotowują Sebastian Jachimowicz czy Radu Ignat z Light Symphony oraz krakowska artystka Olga Balowska, która wraz z Robertem Słowikiem odpowiadać będzie też za mapping na kościele przy Sienkiewicza 38. 

Elementy roślinne oplotą fasadę cerkwi św. Aleksandra Newskiego za sprawą mappingu, zatytułowanego „Breath” autorstwa Camille Gross i Leslie Epsztein. Z kolei między ulicą Tuwima a Traugutta, budynki na nowopowstałych ul. Szwaczek i Prządek przyozdobią się w kolorowe wzory i postacie dzięki analogowym projektorom używanym przez Fenyszoro Visual. 

Z kolei Chema Siscar z uznanego na świecie MOMAP STUDIO przygotowuje monumentalny mapping „Awakening of a garden” na sąsiadujących ze sobą kamienicach Piotrkowska 147 i 149. Połączy on ściany dwóch eklektycznych kamienic i zabierze widzów w podróż po najsłynniejszych secesyjnych budynkach świata.

reklama

Podobnie jak w poprzednich edycjach, oprócz kamienic, artyści rozświetlą przestrzeń parków i skwerów za pomocą instalacji. W koronach drzew Parku Sienkiewicza warto będzie wypatrywać statycznych i analogowych projekcji oraz iluminacji świetlnych przygotowanych przez Sebastiana Gottheita, który instalację zatytułowaną „A light among many” wzbogacił także o ciekawą warstwę muzyczną. W parku znajdą się także instalacje przygotowane przez studentów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Warszawie oraz niezależnych artystów, którzy zgłosili swoje projekty w ramach otwartego naboru. Ścieżką DEBIUT/EKSPERYMENT podążyć będzie można także w kierunku Parku Moniuszki oraz EC1, gdzie  już teraz prezentowana jest wielkopowierzchniowa instalacja autorstwa Angello Bonello – imponująca, długa na 65 metrów, świetlna kompozycja złożona z sylwetek balerin zachwycających taneczną lekkością.

reklama

Spacerując ulicą Piotrkowską na odcinku Zamenhofa/Nawrot aż do Pałacu Gustawa Adolfa Kindermanna (Piotrkowska 151), warto będzie unieść głowę by podziwiać instalację „Light a wish” OGE Design Group. Patrząc w niebo można będzie dostrzec świetliste kwiaty dmuchawców. 

Dużo muzyki na LMF 

Pierwszego dnia festiwalu na placu Dąbrowskiego wystąpią zespoły The Bullseyes i Heima.  W sobotę w tym samym miejscu zagości żywiołowy REBEL BABEL pod batutą Łukasza L.U.C Rostkowskiego z  gościnnym udziałem Ani Karwan, KIWI, Magdy Kumorek i Piotra Roguckiego. W niedzielę w świetlnej oprawie wystąpią tam soliści Teatru Wielkiego w Łodzi.

reklama

Inny klimat muzyczny panować będzie w EC1 – Łódź Miasto Kultury. Przez trzy dni za muzykę w tym miejscu odpowiadać będzie grupa Sonic Trip.

Muzyka będzie obecna także na Piotrkowskiej. Na jednym z balkonów pojawią się bracia Steczkowie.Wspólnie – łącząc jazz, film music i world music – wypracowali własny artystyczny i oryginalny styl. Muzyka popłynie też z okien kamienic. DJ-e: Arkadiusz Zwoliński, Łukasz Szpoton i Sławomir Florkowski wystąpią ze skrzypkiem Michałem Matuszewskim oraz saksofonistami: Markiem Maciejewskim, Krzysztofem Śliwińskim i Pawłem Noszczyńskim.

Interesująco zapowiadają się także „Szpaderski Days”, upamiętniające niezwykłą postać łódzkiego producenta instrumentów perkusyjnych – Zygmunta Szpaderskiego. Usłyszeć będzie można między innymi  niezapomniany przebój „Do zakochania jeden krok” w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego i Andrzeja Frajndta.

Dojazd na Light Move Festival. Najlepiej skorzystać z MPK Łódź

Organizatorzy przekazali, że w weekend 23-35 września uczestnicy festiwalu będą mogli skorzystać ze specjalnej linii autobusowej. Zwiększy się również częstotliwość kursowania MPK Łódź. 

Na Festiwal Światła najlepiej wybrać się komunikacją miejską. Dla zapewnia bezpieczeństwa, teren festiwalu zostanie wyłączony z ruchu. W każdy festiwalowy dzień (piątek, sobota i niedziela) w godz. 17 – 1 zamknięty dla ruchu będzie obszar centrum miasta, pomiędzy Piłsudskiego, Kościuszki, Jaracza i Rewolucji 1905 r. oraz ul. Uniwersyteckiej. Najbliżej festiwalowych atrakcji dostępny będzie dla samochodów podziemnych parking dworca Łódź Fabryczna. Dojazd do niego możliwy będzie bez zmian z al. Rodziny Scheiblerów od Narutowicza i Tuwima oraz z al. Rodziny Grohmanów. 

Komunikacja miejska, zostanie wzmocniona, a jej kursowanie wydłużone do godzin nocnych, aby zapewnić łatwy dojazd i powroty do domu. 

Linie 2A, 3B, 4, 10A, 10B, 11, 12, 18, 57, 80C, 83, Z1 i Z13 kursować będą do godz. 0:30. Ostatnie odjazdy o tej godzinie z centrum miasta.

Mapkę z informacjami dotyczącymi organizacji ruchu umieściliśmy w galerii. Oprócz tego znajdziecie w niej zdjęcia z poprzedniej edycji wydarzenia. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama