Stacja Łódź-Olechów była jednym z największych dworców towarowych w Europie
Stacja Łódź-Olechów powstała w 1941 roku, została zbudowana za czasów okupacji niemieckiej. Swego czasu był to jeden z największych dworców towarowych w Europie. W skład kompleksu wówczas wchodziły między innym: parowozownia, wieża ciśnień (już nieczynna), budynków administracyjno-magazynowych oraz przystanku osobowego, który został zamknięty w 1960 roku.W lipcu 1945 roku stacja posłużyła również Armii Czerwonej tzw. "czerwonoarmistów", którzy wykorzystując dwa pociągi stojące na stacji, dokonali napaści na okoliczne wsie (Zalesie, Feliksin, Hutę Szklaną, jak również sam Olechów). Ich łupem padł dobytek mieszkańców, którzy chowali się w miejscowych lasach.
Lokomotywy na emeryturze na łódzkim Olechowie
Znajdujące się obok cmentarzysko lokomotyw zawiera kilkadziesiąt pojazdów, które przez lata się wysłużyły. Łuszcząca się farba, wybite szyby i korozja metalu - niestety tak w tej chwili wyglądają. Lokomotywy stały się taką ofiarą wandali oraz złomiarzy. Ich stan pogarsza się.Teren cmentarzyska nie jest całkowicie opuszczony, na warcie można spotkać ochroniarza i natknąć się jeżdżące innymi torami pociągi towarowe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.