reklama
reklama

Muzealny Oscar dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Bajerski

Muzealny Oscar dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi! - Zdjęcie główne

Dyrektor CMW Aneta Dalbiak z kuratorami wystawy | foto Bartosz Bajerski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachWystawa stała MIASTO-MODA-MASZYNA w CMWŁ została uhonorowana Sybillą – najbardziej prestiżową nagrodą w polskim świecie muzealnym. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzealnictwa 
i Ochrony Zbiorów od ponad 40 lat nagradza i upowszechnia najwybitniejsze osiągnięcia ze wszystkich obszarów działalności muzealnej.
reklama

W dniu 26 września br. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie 42. edycji konkursu. Spośród setek zgłoszeń z całego kraju złożone z ekspertów jury pod kierownictwem prof. dr hab. Joanny Sosnowskiej z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie wyłoniło 15 najlepszych wystaw, projektów badawczych, konserwatorskich i edukacyjnych. W kategorii „nowe i zmodernizowane wystawy stałe” zwyciężyła ekspozycja MIASTO-MODA-MASZYNA Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 

- Wygrana w konkursie Sybilla jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Dziękujemy Jury za docenienie wartości merytorycznej wystawy oraz pracy, jaką włożono w jej przygotowanie. Cieszymy się, że nasza ekspozycja spotkała się z uznaniem zarówno specjalistów, jak i publiczności odwiedzającej nasze muzeum – mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.  

reklama

Wystawa MIASTO-MODA-MASZYNA została otwarta pod koniec 2021 roku. Rozciągająca się na trzech piętrach i zajmująca ponad 2 500 m²  ekspozycja wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji muzeum jest wielowątkową opowieścią o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. Pokazuje dzieje miasta w sposób przekrojowy, skupiając się na trzech wątkach tematycznych ujętych w tytule. We wrześniu tego roku wystawa została uznana Wydarzeniem Historycznym Roku 2021 w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl, a wcześniej Plastrem Kultury 2021 w kategorii „Wystawa roku”.

sᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Msʏɴ

Kuratorzy: Aneta Dmochowska, Marcin Gawryszczak, Anna Grala, Agnieszka Wojciechowska-Sej

reklama

Zespół scenograficzny pod kierownictwem Mai Pawlikowskiej: Filip Appel, Magdalena Gonera, Filip Finke

Koncepcja aranżacji wystawy: Filip Appel, Magdalena Gonera i Maja Pawlikowska

Projekt architektoniczno-budowlany: Justyna Olejnik

Grafika, dźwięk i multimedia: Filip Appel

Reżyseria światła: Artur Frątczak

Produkcja: Aleksandra Kmiecik, Paulina Kowalczyk, Karolina Melon, Mirosław Owczarek, Przemysław Purtak, Marcin Rodewald, Izabela Żak

reklama

Identyfikacja wizualna: Grupa Projektor

Współpraca: Katarzyna Biłas, Ewa Czesna, Andrzej Jankowski, Krzysztof Kierepa, Monika Kowalczyk, Magdalena Rosiak, Sebastian Weiss, Lidia Zganiacz

Promocja i marketing: Wojciech Kolis, Sylwia Meyer-Olejarczyk, Anna Perek-Kowalska

Konsultacje merytoryczne: Maria Nowakowska, Zbigniew Pietrzak, Stowarzyszenie Topografie, Marcin Szymański, Andrzej Wrzesień

Konserwacja obiektów: Agata Pawelec, Ewa Suchy, Justyna Czerwiowska, Marlena Wiśniewska

reklama

Brygada techniczna: Paweł Barski, Damian Krężel, Paweł Łuczyński, Sebastian Weiss, Wiesław Woszczak, Przemysław Żak

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych 2021”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama