1. Wystawa rysunków Krystiana Lupy
W ramach Nocy Muzeów 2023 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na wystawę rysunków Krystiana Lupy, która otwarta została w marcu 2023 podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (obok prezentacji „Rodzeństwa” w reżyserii Lupy i premiery książki „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner” wystawa była jednym z wydarzeń festiwalowych, które dyrektorka artystyczna Ewa Pilawska poświęciła twórczości wybitnego artysty). Wystawa prezentuje 30 prac plastycznych Lupy wykonanych techniką komputerową – na wystawie eksponowane są w formie drukowanych odbitek sygnowanych przez autora.
Krystian Lupa w teatrze, tworząc spektakle, myśli nie tylko słowem, ale także obrazem. To, co widzimy, i jak to widzimy, jest nieodłączną częścią imaginarium Lupy, które hipnotyzuje nas swoją niepowtarzalnością, nieszablonowym ujęciem. Lupa w swoim myśleniu obrazem zdaje się uchylać część ukrytej tajemnicy. Dopuszcza nas do oglądania tego, co niewidoczne. Tworzy figuratywne wizje symboliczne - wieloznaczne, napełnione niepokojem, ironią, myślą. Rysunki Lupy mówią tym samym językiem co jego spektakle, tworzą całość. Bywają inspiracją i punktem wyjścia dla spektakli Lupy, ale często są osobnym, zamkniętym dziełem twórcy - nie tylko przecież reżysera, ale również grafika, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
2. „Epizody”. Wystawa prac Justyny Cieślik
W ramach Nocy Muzeów 2023 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na „Epizody” - wystawę habilitacyjną dr Justyny Cieślik z Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wystawa obiektów i kompozycji otwarta została podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Oglądać można ją w kawiarni Teatru.
Projekt „Epizody” to kolekcja obiektów scenograficznych i kompozycji półprzestrzennych, które zawierają w sobie treści związane z narracjami codzienności. Znalezione przypadkowo elementy ujęte na jednej płaszczyźnie obrazu tworzą nowe sensy i opowiadają nowe historie. Projekt ma na celu ożywienie porzuconych i bezużytecznych „skrawków” rzeczywistości i przeznaczenie im nowych ciekawych ról. Płaszczyzna kompozycji nie jest sceną teatralną, ale zdarzenia pomiędzy elementami powodują, że nie jest im obcy kontekst teatralny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.