Manhattan w Łodzi. To tu stoją najwyższe budynki
Mowa o Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, zwanej przez mieszkańców Manhattanem. Osiedle znajduje się w Śródmieściu, a wzniesione zostało w latach 1975-1982. To właśnie tu znajdują się dwa najwyższe gmachy w Łodzi - każdy ma po 78 metrów wysokości i ponad 20 użytkowych pięter.Manhattan jest jednym z najwyższych w Polsce zespołem budynków mieszkalnych wykonanych w konstrukcji słupowo-płytowej. Składa się na niego osiem bloków. Na osiedlu jest także 9-poziomowy parking kubaturowy na 475 samochodów.
Manhattan w Łodzi. To nie wielka płyta
Błędnie uważa się, że łódzki Manhattan wzniesiono w technologii tzw. wielkiej płyty. Nie zastosowano tu wielkopłytowych ścian nośnych, a ściany osłonowe z żelbetowych płyt elewacyjnych wykończonych okładzinami azbestowo-cementowymi, które zdjęto podczas remontu w latach 90. XX wieku.Z powodu rozmiarów i nowatorskiej, jak dla budynków mieszkalnych, konstrukcji, bloki posadowiono nie za pomocą ław fundamentowych, ale płyt fundamentowych.
Manhattan w Łodzi. Charakterystyczne pawilony
W konkursie na opracowanie koncepcji łódzkiego Manhattanu, który odbył się w 1969 roku, zwyciężyli Mieczysław Sowa, Krzysztof Wiśniowski, Andrzej Bohdanowicz, Ryszard Daczkowski i L. Paperz. Ostatecznie jednak osiedle powstało dzięki zespołowi Aleksandra Zwierki, który był zatrudniony w łódzkim Miastoprojekcie.Poza najwyższymi budynkami, charakterystycznym detalem architektonicznym osiedla są umiejscowione na ostatnich kondygnacjach pawilony, nieco wysunięte poza elewację.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.