Reklama

Reklama

Piotrkowska w Łodzi dawniej i dziś. Zobacz, jak zmieniła się Pietryna [galeria]

Opublikowano: wt, 25 sty 2022 16:16
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Piotrkowska w Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Liczy około 4,2 km. Od samego początku była centralnym punktem, wokół którego rozbudowywało się miasto. W tej chwili to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców, którzy chcą coś zjeść na mieście czy spotkać się ze znajomymi. Zobaczcie, jak ulica zmieniła się w ciągu kilku dekad.

Piotrkowska w Łodzi - historia

Obecna ulica Piotrkowska to niegdyś trakt łączący Piotrków Trybunalski ze Zgierzem. Łódź znajdowała się na tym szlaku, była jednak zaledwie przydrożną osadą. 1821 - to rok, który uznaje się za ten, w którym powstała ulica. Wyznaczono wtedy nową oś traktu. Samej nazwy Piotrkowska użyto zaś po raz pierwszy w 1823 roku. Zaludnianie ulicy rozpoczęło się rok później.

Pod koniec XIX wieku Piotrkowska była główną spacerową ulicą w Łodzi. Około 1885 roku zaczęły pojawiać się tu duże witryny sklepowe. Swoje filie otwierały firmy z Warszawy. Na przełomie wieków funkcjonowało na Pietrynie prawie 300 sklepów z wyrobami włókienniczymi, ponad 30 mięsnych, 10 jubilerskich. Było 9 delikatesów, 7 cukierni i 8 księgarni oraz antykwariatów.

Pietryna - centrum aglomeracji łódzkiej

Dziś Piotrkowska to centrum aglomeracji łódzkiej. Znajdziemy na niej mnóstwo restauracji i pubów. Pietryna to miejsce kulturalnych spotkań. To tutaj znajduje się Aleja Gwiazd. Pierwsza gwiazda została wmurowana 28 maja 1998 roku. Była poświęcona Andrzejowi Sewerynowi. Pomysłodawcą alei był Jan Machulski. Znajdziemy na niej takie nazwiska, jak: Katarzyna Figura, Artur Rubinstein, Zbigniew Zapasiewicz, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz czy Agada Kulesza.

Piotrkowska to przede wszystkim wspaniałe obiekty, niezwykłe kamienice. Zobaczcie zarówno archiwalne zdjęcia Pietryny dzięki uprzejmości Miastografu, jak i te współczesne, wykonane przez Michała Pietrzaka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy